é.
Pokusy na opiciach dokazujú, že primáty - v tejto triede sú okrem človeka a opíc aj ďalšie zvieratá na vyššom stupni vývoja - majú v sebe niečo, čo ich klonovanie komplikuje, povedala Tanja Diminková z Advanced Cell Technology (ACT).
Expertka informovala, že jej kolegovia, ktorí minulý týždeň oznámili, že vyklonovali ľudské embryo, nakoniec pravdepodobne neboli úspešní. „Takto asi ľudí nevyrobíte. V primátoch je čosi unikátne,“ povedala Diminková.
Na otázku, či jej slová majú byť ubezpečením pre členov Kongresu, ktorí chcú presadiť okamžitý zákaz alebo moratórium na klonovanie zo strachu pred príliš rýchlym pokrokom v tejto oblasti, Diminková odpovedala: „Určite.“ Senátna komisia sa včera mala zaoberať klonovaním.
Vedci používajú klonovacie technológie v úsilí nájsť spôsob, akým by lekári mohli pacientom odobrať kúsok kože či iného tkaniva a použiť ho ako zdroj kmeňových buniek na kultiváciu tkanív či dokonca celých orgánov.
Vedcom sa už podarilo vyklonovať dobytok, ovce, myši či prasce. U primátov sú však naďalej neúspešní.
Spoločnosť ACT informovala, že vyklonovala tri ľudské embryá, ale tie prestali rásť. Konkurenčné firmy tvrdia, že pokus ACT vlastne zlyhal, s čím súhlasila aj Diminková.
Odporcovia klonovania kritizujú najmä využívanie ľudských embryí, z ktorých vedci získavajú kmeňové bunky schopné zmeniť sa prakticky na akúkoľvek bunku, pretože embryá sa tým ničia. (reuters, tasr)