
V Petersbergu sa zástupcovia Afgancov dohodli na novom usporiadaní krajiny. Tá sa snaží vrátiť do normálu. Včera oznámili zástupcovia leteckej spoločnosti Ariana, že sa pokúsia opäť začať lietať. Šesť z jej ôsmich lietadiel ale zničili americké bomby. FOTO - REUTERS
aj na mennom zozname členov prechodnej vlády.
Po páde talibanského režimu sa majú o stabilizáciu Afganistanu postarať dočasné vládne inštitúcie. Dočasná vláda bude krajinu reprezentovať aj v OSN. Medzi jej 29 členmi má byť prvý raz v histórii Afganistanu aj jedna žena. Pri výbere ministrov a ich úradníkov má rozhodnúť ich „profesionálna kompetencia“. Ďalším kritériom je geografická a náboženská príslušnosť.
O šesť mesiacov sa má zísť tradičný snem staršinov (Loja Džirga), aby rozhodol o zložení ďalšej dočasnej vlády na osemnásť mesiacov. Potom majú byť vypísané slobodné parlamentné voľby. Na podporu procesu stabilizácie Afganistanu má slúžiť modifikované znenie ústavy z roku 1963.
Zástupcovia Afgancov súhlasili aj s rozmiestnením medzinárodných jednotiek. Ich hlavnou úlohou bude ochrana novej vlády, oznámil hovorca OSN Achmed Fausí. Zatiaľ nie je známe, ktoré krajiny svojich vojakov do Afganistanu vyšlú.
Šéfom dočasnej vlády sa má podľa agentúry DPA stať juhoafganský vodca Paštunov Hamid Karzaj, ktorý momentálne bojuje proti zvyškom Talibanu v Kandaháre. Jeho kandidatúru podporujú aj USA. Iné zdroje nevylúčili, že na najvyšší vládny post v Kábule by sa mohol dostať šéf monarchistickej delegácie Abdul Sattar Sirat.
Mená ďalších členov vládneho kabinetu musia oznámiť najneskôr dnes. Sporná zostala včera aj otázka termínu nadobudnutia účinnosti dohodnutých rozhodnutí.
Dôležitú úlohu v poslednej fáze rokovaní zohral nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer. V pondelok večer telefonoval s úradujúcim prezidentom Burhanuddinom Rabbáním. Podarilo sa mu pritom odvrátiť oddialenie rokovaní. Rabbání predtým vyzval svojich predstaviteľov, aby sa vrátili do Kábulu po ďalšie inštrukcie. Fischer veľmi dôrazne Rabbánímu vysvetlil, že všetky delegácie si želajú úspešné ukončenie rokovaní v Bonne.
Veľký tlak na Rabbáního vyvíjal aj Washington. Aj OSN naliehala, aby sa rokovania skončili do stredy. Dnes popoludní sa má totiž v Berlíne začať konferencia 21 darcovských krajín. Podmienkou jej otvorenia je práve úspešné zavŕšenie bonnských rozhovorov o Afganistane.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER pre SME