
Premiér Tony Blair (vpravo) a štátny tajomník ministerstva financií Andrew Smith počúvajú v Dolnej snemovni výročnú správu ministra Gordona Browna (uprostred) pred debatou o rozpočte. FOTO - ARCHÍV
„O čom som sa rozprával s Tonym Blairom, je naša privátna záležitosť.“ Táto veta ministra financií Gordona Browna rozpútala v britských médiách špekulácie o politickej budúcnosti premiéra Tonyho Blaira. Nepotvrdzuje táto poznámka, že Blair sa v polovici svojho funkčného obdobia stiahne a premiérom sa stane Gordon Brown? Na ostrovoch sa o ich dávnej mocenskej dohode hovorí už dlhšie, rovnako aj o ich sporoch. Downing Street tieto informácie ešte v pondelok odmietla ako špekulácie.
Britský premiér a minister financií sa nie vždy zhodnú. Naposledy sa to ukázalo pred desiatimi dňami. Zatiaľ čo Blair vystúpil so zapáleným prejavom o historickej povinnosti pripojiť sa k euru, Brown pred podnikateľmi o európskej mene hovoril s rezervovaným odstupom.
O tajnom rozhovore dvoch najvplyvnejších mužov vládnych labouristov sa hovorí už dlho. Do vlády vstúpili spoločne v roku 1997. Blair ako stelesnenie modernej ľavice, Brown ako kľúčový konštruktér ekonomického boomu vo Veľkej Británii. Realista Brown dokázal udržať výdavky na rozumnej úrovni. V tohtoročných voľbách labouristi suverénne obhájili víťazstvo. Až doteraz sa chýry o mocenskej dohode nemali o čo oprieť. Brown však v televíznej relácii poznámkou o súkromnom rozhovore prvýkrát nepriamo pripustil, že medzi ním a premiérom skutočne môže existovať dohovor. To doteraz obaja popierali. „Máme spolu veľmi silný pracovný vzťah, ktorý trvá už 18 rokov,“ odmietol pritom Brown informácie, že jeho vzťah s premiérom je napätý. Bývalá ministerka pre Severné Írsko Mo Mowlamová však pred dvoma týždňami povedala, že ich spor ochromuje vládu.
Či ale budúcnosť Blaira skutočne záleží na dohode, ktorú mal uzavrieť s Brownom pred rokom 1997, je veľmi otázne. Skutočne si politici trúfali rozdeľovať si miesta o jeden a pol funkčného obdobia dopredu? Sotva. Blair navyše po teroristických útokoch na USA prežíva svoje najlepšie obdobie, je významným svetovým politikom a doma si zachováva vysokú podporu. Jeho odstúpenie by sa vysvetľovalo ťažko.
Na druhej strane - kto iný ako -Brown by mal prebrať miesto po Blairovi? Nejaká forma dohody medzi politikmi, ktorí sa navzájom potrebujú, je pravdepodobná. Otázkou zostáva, kedy a ako sa naplní.