
Vodcovia gréckej a tureckej komunity Cypru sa včera stretli prvý raz po štyroch rokoch. FOTO – TASR/AP
NIKÓZIA – Prezident Cypru Glafkos Klerides a líder tureckej komunity Cypru Rauf Denktaš včera po takmer hodinovom stretnutí s úsmevom pózovali pred kamerami. Tento fototermín mal nesmierny význam pre obe komunity rozdeleného ostrova – ich vodcovia sa totiž už štyri roky nestretli a rovnako dlho stagnovali aj rozhovory o zjednotení Cypru. Rovnaký význam mal pre EÚ a aj kandidátov na členstvo, ktorých vstup môže cyperský problém skomplikovať.
Klerides a Denktaš sa dohodli, že od 15. januára sa pod patronátom OSN začnú rozhovory o zjednotení ostrova, a Klerides dokonca ešte tento týždeň prvýkrát za desaťročia navštívi severnú polovicu ostrova, aby vyhovel pozvaniu svojho tureckého kolegu.
Vyriešenie cyperského problému sa stáva čoraz naliehavejšie so zvyšujúcimi sa šancami Cypru na vstup do EÚ. Ostrov je rozdelený na dve časti od roku 1974, keď Turecko v reakcii na štátny prevrat podporovaný gréckou juntou obsadilo severnú časť ostrova. Turecko sa vyhrážalo, že anektuje severnú časť Cypru, keď bude ostrov prijatý do EÚ bez dohody s Ankarou, aj keby to malo uškodiť jeho vlastným záujmom a skomplikovať proces prijatia Turecka do únie. Cyprus je trvalým zdrojom napätia medzi Ankarou a členom pätnástky Gréckom. Atény sú na druhej strane veľkým advokátom skorej integrácie Cypru a vyhrážajú sa, že budú blokovať prijatie ostatných kandidátov, keď Cyprus nebude medzi nich zaradený. Je teda v záujme všetkých, aby sa dohoda na Cypre dosiahla, ešte než Brusel rozhodne o prijatí Cypru do EÚ.
(reuters, tasr, kl)