BRATISLAVA – Optimistickú správu o pesimistickom Slovensku včera prezentoval Inštitút pre verejné otázky.
V poradí šiesta Súhrnná správa o stave spoločnosti vyznieva podľa jej editora Grigorija Mesežnikova zo všetkých najoptimistickejšie, aj keď verejnosť je s vývojom od roku 1998 nespokojná.
„Sociologický prieskum potvrdil sklamanie ľudí z nenaplnenia sľubov a nespokojnosť so sociálnym vývojom a zvyšujúcou sa nezamestnanosťou,“ hovorí sociologička a spoluautorka správy Oľga Gyárfášová. Príznačná je aj pasivita ľudí: „Neprejavujú záujem zúčastňovať sa na veciach verejných. Občanovi, ktorý sa naozaj o nič nezaujíma, je veľmi ťažko sprostredkovať informácie.“
Deväťstostranová analýza vývoja slovenskej spoločnosti za posledný rok hodnotí mnohé veci pozitívne. Oceňuje pokračovanie už rozbehnutých reforiem, prijatie novely ústavy, prípravu privatizácie prirodzených monopolov, reštrukturalizáciu bankového sektora a úspešné prispôsobovanie sa normám Európskej únie.
Kritika sa týka najmä vzťahov vo vládnej koalícii: „Vládna koalícia je mimoriadne široká a vzťahy vnútri sú konfliktné. Správa zaznamenala veľmi podrobne koaličnú krízu z tohtoročného leta, keď hrozil dokonca rozpad koalície,“ hovorí Mesežnikov.
Správa píše aj o „reformnej únave“, ktorá oslabila pôvodné odhodlanie vládnej koalície odstrániť deformácie zdedené z obdobia predchádzajúcej vlády. Týka sa to hlavne objasnení niektorých závažných trestných činov s politickým a ekonomickým pozadím.
V podobnom duchu hodnotí správa aj ekonomiku. Tá podľa jej autorov dosiahla výrazný pokrok najmä v príleve zahraničných investícií a zlepšení fungovania bánk. Nezamestanosť je však taká vysoká, že ekonomické úspechy vníma len málo ľudí.
Autor: MIRKA HOROBOVÁ, tk