Podľa Jany Cvikovej zo záujmového združenia Aspekt stratégia "šuští papierom" a nemyslí si, že by k zmierneniu násilia mohla pomôcť. "Hoci ministerstvo malo na jej vytvorenie roky a spolupracovalo aj s expertnou skupinou, vznikol absolútne nekoncepčný materiál," hovorí. Dodáva, že jej to pripadá, "akoby sme zase vytvorili niečo, čo má slúžiť ako alibi voči zahraničiu alebo voči mimovládkam, ktoré kričia, aby sa už niečo robilo." Podľa nej by sa mala stratégia celá prepracovať.
Za prepracovanie sú aj členky centra rodových štúdií a to najmä preto, že každá forma násilia si vyžaduje špecifický prístup. "Nie je možné vypracovať jednu stratégiu, ktorá by účinne riešila problémy všetkých uvedených skupín - žien, detí, rodiny, zdravotne postihnutých i starších ľudí. Preto by mal predkladateľ stratégiu venovať najmä ženám a problém násilia ostatných skupín riešiť iným samostatným dokumentom, lebo aj ich závažnosť je veľká," zhodujú sa.
S tým súhlasí aj Anna Klimáčková z Centra na ochranu práv detí "Takto sme zmiešali hrušky s jablkami a nikomu to nepomôže. Každý problém si vyžaduje samostatné riešenie," hovorí.
Oľga Pietruchová z Občianskeho združenia Možnosť voľby k tomu dodáva, že na všetkých medzinárodných fórach je násilie páchané na ženách uznané ako vážny problém, a sú kvôli nemu vypracované špeciálne stratégie. "U nás to vyzerá, ako keby sa násilie na ženách vôbec nechcelo spomínať, akoby bolo jednou nepodstatnou zložkou násilia, hoci tvorí až 95 percent všetkých prípadov."
Navrhovanú stratégiu považuje skôr za paškvil. "Ministerstvo si jej vypracovaním splnilo úlohu, ktorú malo, ale bez toho, aby problém naozaj vyriešilo, a aby nebodaj nevzbudilo rozruch medzi konzervatívcami vo vláde."
Tvrdí, že najviac by pomohlo, keby sa rešpektovali skúsenosti zo zahraničia, ktoré bolo na našej úrovni pred 20-timi rokmi.
Aj podľa Pietruchovej sú ciele vytýčené v stratégii len všeobecné a deklaratívne. "Hovorí sa v nej napríklad, že vláda bude podporovať rozvoj mimovládiek. Tak prečo sa v návrhu štátneho rozpočtu nespomína žiadna suma na ich podporu?," pýta sa.
Ministerstvo práce na kritiku hovorí, že vytvorilo všetky predpoklady, aby sa uvedená stratégia vypracovala na zodpovedajúcej úrovni. "Oslovili sme 55 subjektov a 11 z nich nemalo pripomienky. Celkovo k stratégii prišlo 49 pripomienok, z toho zásadných bolo 35 - 16 z nich zaslali mimovládne organizácie," informoval SME Peter Húska z tlačového oddelenia.