"Žijem sen svojej mladosti v tele starca," tak znie krédo posledného mohykána z projektu Buena Vista Social Club. FOTO - TASR
Ibrahim Ferrer ft. Buena Vista Social Club * Bratislava * Incheba * 3. 10.
Konečne aj Slovensko malo možnosť pocítiť, ako chutí pôvodná kubánska hudba. Pred tromi rokmi sme starú partiu Buena Vista Social Club obdivovali len prostredníctvom výborného dokumentu Wima Wendersa. V nedeľu večer do bratislavskej Incheby prišiel jeden z hlavných aktérov kubánskeho zázraku, spevák Ibrahim Ferrer.
Úlohy predkapely sa výborne zhostila bratislavská worldmusicová skupina Mango Molas. Vypredaná hala tlieskala ich sympatickému výkonu, keď sa však na pódiu objavil čiperný starček v saku a purpurovej šiltovke, potlesk prešiel do mohutného aplauzu. Počas dvojhodinového koncertu veľvyslanec starej kubánskej hudby z prvej polovice minulého storočia dokázal, prečo jeho nahrávky pútajú toľko pozornosti.
78-ročný Ferrer bol silný hlavne v pomalých clivých piesňach štýlu bolero. V dynamických latinskoamerických rytmoch zas dával priestor svojmu skvele zohratému šestnásťčlennému orchestru. Jeho hlas sa však nestratil ani v ohni, aký jeho bigband vytvoril počas prídavku Candela, známeho už z debutu Buena Vista Social Club.
Ferrer bol spevákom a šoumenom v jednej osobe. Spev sprevádzal úspornými tanečnými kreáciami a dvakrát sa pred pesničkami pustil aj do dlhšieho monológu. Jeho posolstvám v španielčine však rozumel asi len málokto.
Repertoár tvorili prevažne piesne z druhého, americkou Grammy ovenčeného albumu Buenos Hermanos, v polovici koncertu hudobníci zaspomínali aj na nebohého "najlepšieho kubánskeho klaviristu" Rubéna Gonzáleza.
Z pôvodných hviezd projektu Buena Vista Social Club sa na pódiu predstavil basgitarista Cachaíto López a gitarista Manuel Galbán. Tento skvelý hudobník, ktorý s objaviteľom starých Kubáncov Američanom Ryom Cooderom nahral minulý rok skvostný album Mambo Sinuendo, sa držal úlohy sprievodného hráča. Na pódiu excelovali iní, hlavne klavirista, ktorý si v prídavku vystrihol s Ferrerom prekrásny šansón.
Po koncertoch fínskej skupiny Värtinnä a speváčke z Kapverdských ostrovov Césarii Evore prišla na Slovensko ďalšia hviezda z absolútnej špičky na súčasnej scéne worldmusic. Latinskoamerická hudba je dnes v kurze, ale bývalý čistič topánok Ibrahim Ferrer dokázal, prečo hudba starých Kubáncov nie je len rýchlokvaseným módnym trendom, ale nadčasovou hodnotou.
Mango Molas pochválil ich idol
Bratislavská skupina Mango Molas zažila v nedeľu výnimočný večer. Nielenže predskakovala svojmu idolovi Ibrahimovi Ferrerovi, ale tento starý pán ich privítal po koncerte vo svojej šatni a pochválil.
"Povedal nám, že sme machri, že naša hudba je v poriadku," tešil sa basgitarista skupiny Miloš Oríšek a hrdo dodal, že kubánska hviezda stála počas ich krátkeho vystúpenia za oponou a sledovala ich hranie.
Mango Molas zožali za polhodinový blok veľký aplauz a všimol si to aj Ferrer. "Bol uchvátený tým, že existuje slovenská kapela, ktorá takto zahrá latinskoamerickú hudbu," dodal s veľkou spokojnosťou v hlase mladý slovenský hudobník, pre ktorého bol Ferrerov koncert udalosťou roka.
Skupina, ktorá okrem latino prvkov využíva aj africkú a slovenskú ľudovú hudbu, funguje od roku 1998. Pred niekoľkými mesiacmi vydala debutový album Peňa, v booklete ktorého poďakovala za inšpiráciu práve kubánskym hudobníkom z projektu Buena Vista Social Club. (peb)