Od diét, cestovného a odlučného pre vedeckých pracovníkov, ktorí hosťujú na zahraničných pracoviskách, cez reintegračné štipendiá, až po príspevky k výskumným nákladom. Práve tieto príspevky vítajú niektoré naše vysoké školy ako možnosť trochu zlepšiť stav vybavenia svojich laboratórií.
Iní zase vkladajú nádeje do reintegračných štipendií v súvislosti s únikom mozgov. V minulosti totiž mnohí štipendisti zostávali v zahraničí aj po dobehnutí štipendia, pretože po návrate domov by sa prudko znížila nielen ich životná úroveň, ale aj ich profesionálne možnosti. Reintegračné štipendiá však aspoň čiastočne riešia práve tento problém. Ich výhodou je to, že nepomáhajú štipendistovi iba počas obdobia zahraničnej stáže, ale bežia ešte rok, dva aj po návrate na domáce pracovisko.
Na program Marie Curie existuje rozpočet vo výške 1580 miliónov eur.
Štipendiá môžu využívať mladí ale aj starší skúsení výskumní pracovníci, dajú sa z nich financovať takzvané hosťujúce štipendiá pre budovanie vedeckej kariéry, dajú sa použiť tiež na financovanie mladých vedcov na veľkých konferenciách, alebo na samotné organizovanie konferencií a ďalšie aktivity.
Ďalšie informácie získate na:
http://europa.eu.int/mariecurie-actions
http://www.cordis.lu/improving
http://europa.eu.int/comm/research/fp6
http://europa.eu.int/comm/research/fp6/mariecurie-actions/information/publications_en.html
Helpdesk:
mariecurie-actions@ cec.eu.int