Turecko je navyše veľké, má 70 miliónov obyvateľov a deficity v demokracii. Nestará sa toľko o ľudské práva, ženy sú ultáčané, mučenie je stále bežnou policajnou praktikou.
Turci len čakajú na to, aby zaplavili európsky trh práce, rozšírili svoje "getá" v Európe a importovali všade islam. Prijímajú síce európske normy, ale to neznamená, že ich budú aj dôsledne uplatňovať.
Turecko bude Európu veľa stáť, lebo má zaostalé regióny. Hraničí s čudnými a nebezpečnými krajinami a Európu ešte viac vtiahne do konfliktov na Blízkom východe.
To všetko je pravda. Rovnako je pravdou aj to, že Turecko aspoň posledných 80 rokov vníma Európu ako svoj vzor. Náboženstvo a štát sú tam veľmi prísne oddelené (často až na úkor náboženskej slobody). Turecko je síce islamská krajina, ale dokazuje, že islam a demokracia nie sú neprekonateľní nepriatelia.
Turecko je veľké, ale je aj veľkým trhom.
To, že Turci zaplavia európsky pracovný trh sa tiež dá ošetriť. Členské štáty únie to napokon dokazujú už teraz prechodnými opatreniami na voľný pohyb pracovnej sily. Navyše, viacerí odborníci tvrdia, že ak sa zlepšia v Turecku ekonomické podmienky, nebudú Turci odtiaľ odchádzať.
Európe hrozí vymieranie a v Turecku populácia dynamicky rastie.
Ak Turecko nezlyhá, dokáže ostatným moslimským krajinám, že európsky koncept demokracie a ľudských práv zlepšuje životné podmienky jej obyvateľov. Vstup Turecka do únie by mohol naplniť európske ambície byť silným hráčom na Blízkom východe, čo sa zatiaľ nedarí. (mik)