Opozičný líder Janez Jans si pripíja so svojimi stúpencami na oslavu víťazstva v Ľubľane. FOTO - REUTERS
Podľa oficiálnych výsledkov po sčítaní 99 percent volebných lístkov získala najsilnejšia opozičná strana SDS 29,1 percenta hlasov, takmer dvojnásobok oproti minulým voľbám v roku 2000. Druhí skončili liberáli premiéra Ropa, ktorí dostali 22,8 percenta. Oproti posledným voľbám stratili takmer 15 percent.
"Našich voličov už asi unavilo, že liberálni demokrati vládli taký dlhý čas a uverili, že potrebujú zmenu," lúčil sa Rop s premiérskou stoličkou. Liberáli takmer bez prerušenia vládli 12 rokov. Po prehratom súboji vyhlásil, že budú najsilnejšou opozičnou stranou, čo berie ako veľkú výzvu. "Už teraz vám môžem sľúbiť, že do budúcich volieb sa vrátime ešte silnejší a pripravenejší."
Napriek víťazstvu opozície sa od novej vlády v najprosperujúcejšom postkomunistickom štáte spomedzi nových členov Európskej únie neočakávajú žiadne výraznejšie zmeny. "Ak vytvoríme vládu, naša politika bude pokračovaním všetkého dobrého a zmenou všetkého, v čom sme nenapredovali," povedal Jans.
Podobne ako jeho predchodca aj on počíta s prijatím eura do roku 2007 a takisto podporuje postupnú privatizáciu veľkých štátnych spoločností. Dvojnásobný bývalý minister obrany Jans, kedysi známy aj pod prezývkou slovinský Haider pre svoje radikálne výroky, zmenil imidž na konzervatívneho politika, ktorý nemieni meniť proeurópske smerovanie členského štátu NATO.
Európska únia od budúceho premiéra očakáva vyriešenie nedávnych sporov s Chorvátskom. Po tom ako na stále nedodiskutovaných hraniciach medzi dvoma štátmi na krátko chorvátska polícia zadržala slovinského opozičného politika a jeho spolupracovníka, premiér Rop reagoval dočasným pozastavením slovinskej podpory vstupu Chorvátska do EÚ. Pozorovatelia označili jeho krok ako silné predvolebné gesto. Brusel teraz očakáva rýchle urovnanie susedských vzťahov.
Okrem prekvapivého výsledku poznamenal voľby aj netradičný nezáujem zo strany slovinských novinárov. V deň volieb totiž vstúpili do štrajku za zlepšenie pracovných podmienok a zvýšenie platov. Väčšina lokálnych médií, štátny rozhlas, televízia aj tlačová agentúra SITA, preto voľby ignorovali.
MIREK TÓDA