Iračan očakával americkú patrolu v Samare s bielou zástavou. FOTO - ČTK/AP
"Bola to úspešná operácia. Teraz sme si istí, že Samaru čaká dobrá budúcnosť," povedal John Batiste, veliteľ ofenzívy na toto sunnitské mesto. Od piatka útočilo 3-tisíc amerických a 2-tisíc irackých vojakov. Boj trval 36 hodín a streľba utíchla až včera. Zahynulo 125 ozbrojených bojovníkov, zajať sa americko-irackým silám podarilo 88 povstalcov. Na uliciach ležali mŕtve telá, ľudia ich tam nechávali zo strachu pred snajpermi.
Iracký minister obrany Hazím Šalán však vyhlásil: "V Samare je už koniec." Podľa Američanov však mali pod kontrolou asi 70 percent mesta a pokračovali v bojových akciách. V meste sa podľa nich skrývalo asi tisíc ozbrojených bojovníkov - pravdepodobne sa väčšina z nich rozptýlila medzi civilné obyvateľstvo. V Samare panoval napätý pokoj. V uliciach hliadkovali irackí policajti. Americkí a irackí vojaci prečesávali dom po dome a hľadali ukryté zbrane alebo povstalcov.
Americká armáda chce pred januárovými voľbami získať kontrolu aj nad ďalšími odbojnými mestami Fallúdžou a Ramádí a tiež nad odbojnou bagdadskou štvrťou Sadr.
Nový nálet, tretí za 24 hodín, včera podnikli americké lietadlá na mesto Fallúdža. Podľa miestnej nemocnice pritom zahynuli dvaja civilisti. Američania nálet potvrdili s tým, že útočili na dom, v ktorom asi desať povstalcov skrývalo zbrane a muníciu.
Dve telá, mužské a ženské, objavili včera juhozápadne od Bagdadu. Mužova hlava bola oddelená od tela a uviazaná k trupu. Mŕtvi pri sebe nemali nič, podľa čoho by ich bolo možné identifikovať.
Kuvajtský denník, ktorý minulý týždeň vopred informoval, že budú oslobodené talianske rukojemníčky, informoval, že teraz prebiehajú rokovania o oslobodení zajatého Brita Kennetha Bigleyho. Britská vláda to nekomentovala. (reuters, čtk)