BRATISLAVA - Podľa posledných štatistík je riziko chudoby na Slovensku 21-percentné. Medzi najchudobnejšie patria okresy vo Východoslovenskom kraji, najmenšie riziko chudoby je v bratislavských okresoch.
Vláda v júli schválila Národný akčný plán sociálnej inklúzie. Jeho cieľom je vytýčiť priority na odstraňovanie chudoby, definovať najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.
Sociologička Zuzana Kusá upozorňuje, že ak klesne relatívna chudoba, klesnú rozdiely medzi obyvateľstvom s nižšími príjmami. Pre situáciu na Slovensku je podľa nej pozoruhodné to, že jeho podiel relatívnej chudoby pred sociálnymi transfermi (teda predtým, že dostanú ľudia sociálne dávky) je približne rovnaký ako podiel relatívnej chudoby v starých štátoch Európskej únie (u nás - 43 %, v 10 štátoch únie - 39 %).
"Po zarátaní všetkých dávok a podpôr dôchodkov podiel relatívne chudobných u nás neklesá tak výrazne ako v štátoch únie," povedala. V štátoch únie je po sociálnych transferoch podiel relatívnej chudoby 15 %, u nás 21 %. Znamená to, že systém sociálneho zabezpečenia v starých členských krajinách únie väčšmi zaisťuje zmenšovanie príjmových rozdielov.
Podľa hrubých odhadov sociologičky podiel ľudí, ktorí v tej či onej stránke života pociťujú depriváciu z chudoby určite výrazne prekračuje podiel relatívne chudobných. "Tento druh zisťovania sa však u nás len rozbieha. Od budúceho roku ho bude každoročne realizovať Štatistický úrad."
Ďalšou nedobrou vecou podľa Kusej je, že na Slovensku nemáme žiadnu predstavu o tom, čo by sme chceli dopriať každému ako minimum pre ľudsky dôstojný život. Táto debata sa vôbec neotvára. (dro)
Komu u nás hrozí chudoba
Nezamestnaní
Miera rizika chudoby u zamestnaných bola podstatne nižšia (14 %) ako u nezamestnaných (47 %), avšak dvakrát vyššia ako v európskej pätnástke (7 %).
Rodiny s deťmi
Vo väčšine krajín riziko chudoby výrazne narastá v domácnostiach s 3 a viac deťmi, na Slovensku domácnosť už s jedným dieťaťom prekračuje priemernú mieru rizika chudoby (22 %).
Rómske komunity
Ich sociálnu situáciu už dlhodobo determinuje vysoká miera nezamestnanosti, závislosť od dávok sociálneho systému, nízka úroveň vzdelania a bývania. Ohrozené sú najmä skupiny, ktoré žijú odlúčené od majority.
Zdravotne postihnutí
Títo ľudia si ťažšie nájdu prácu, musia znášať aj zvláštne náklady, ktoré život s postihnutím prináša.
Migranti
V roku 2003 sa na Slovensko prisťahovalo 901 ľudí, pričom najviac ich prišlo z Českej republiky. V súčasnosti tu žije okolo 29 000 cudzincov. Počet ľudí, ktorí pracujú bez povolenia na zamestnanie, sa však odhaduje na niekoľkonásobok.
Bezdomovci
Vysoká koncentrácia bezdomovcov je predovšetkým v Bratislave a v Košiciach (spolu okolo 1200). Celkove na Slovensku žije okolo 2000 bezdomovcov.
Zdroj: Národný akčný plán sociálnej inklúzie 2004 - 2006