povedal.
Palko vymenoval štyri argumenty KDH proti vstupu Turecka do únie. Turecko podľa neho nepatrí do Európy geograficky, má bezpečnostné problémy na hraniciach a s Kurdami, je chudobné a vstupom ešte schudobnie, ale najväčší problém je "kultúrno-civilizačný".
Poslanec za SMK István Harna je presvedčený, že únia by mala Turecku jasne povedať buď podmienky členstva, alebo priamo povedať, že sa členom nikdy nestane. Hrozí totiž, že správanie sa Európskej únie vyvolá v Turecku opozíciu. "Zo strategického hľadiska by asi pre Európu nebolo dobré, keby sa Turecko pričlenilo k islamskému svetu," povedal.
Opozičný Smer začiatok rokovaní s Tureckom o vstupe do únie podporuje. Podpredseda Smeru Igor Šulaj však upozornil, že Turecko musí vyriešiť aj problém Kurdov a Cypru.
Šéf poslaneckého klubu KSS Vladimír Ďaďo povedal, že problém vidí v "približovaní európskych a ázijských princípov a hodnôt". (sita)
Európska komisia odporučí prístupové rokovania
BRUSEL - Európska komisia v stredu odporučí začať prístupové rokovania s Tureckom. Konečné rozhodnutie však budú mať v rukách až členské štáty Európskej únie. Na decembrovom summite v Bruseli musia rozhodnúť jednomyseľne, takže pre Turecko to budú napäté chvíle.
Komisia usúdila, že Turecko už splnilo politické podmienky vstupu, ale očakáva sa, že stanoví veľmi prísne podmienky pre rokovania. Napísal to nemecký denník Bild, ktorý sa odvoláva na zdroje v európskej exekutíve.
Podmienky budú zrejme tvrdšie, ako mali iné krajiny vrátane Slovenska. Slovensku napríklad stačilo prijať potrebné zákony a zavádzať ich do života môže aj po vstupe do únie. Turecko túto výhodu mať asi nebude.
Komisia zrejme označí ako prvý realistický dátum vstupu Turecka do únie rok 2015.
Hlavné kritické poznámky komisie k Turecku:
Mučenie
* Hoci mučenie už nie je systematické, stále sa vyskytuje.
Sloboda prejavu
* Zákony sa dajú vykladať rôzne a je veľa prípadov, keď sú novinári trestne stíhaní. Aktivisti za ľudské práva, sú stále terčom týrania justičnými prostriedkami.
Náboženská sloboda
* Sloboda vierovyznania sa vo veľkej miere rešpektuje, ale nemoslimské komunity majú problémy s právnou subjektivitou, vlastníckymi právami a vzdelávaním.
Práva žien
* V praxi ostáva násilie voči ženám vážnym problémom.
Práva kurdskej menšiny
* Hoci pokrok bol výrazný, naďalej sú Kurdi ako menšina významne obmedzovaní.
Armáda
* Ozbrojené sily v Turecku majú stále priveľký, aj keď neformálny vplyv na štát.
Korupcia
* Prijaté zákony proti korupcii nestačia, a je to veľmi vážnym problémom. (tasr)