Po tom, ako svoje rozhodnutie spravila privatizačná komisia i minister Rusko, bude o víťazovi hovoriť koaličná rada a napokon vláda. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Rusko verí v podporu
"Je to najsilnejšie kapitálovo vybavený uchádzač a druhý najsilnejší hráč na európskom trhu. Som predsvedčený, že Enel dokáže zabezpečiť dostatok zdrojov na investičné projekty elektrární," povedal Rusko.
Vláda bude o jeho návrhu rokovať v stredu. Ak za kupcu 66-percent elektrární Enel schváli, začnú sa niekoľkotýždňové rokovania s predstaviteľmi budúceho investora o znení transakčných dokumentov.
Rusko je presvedčený, že vláda jeho návrh odsúhlasí. "Enel vyhovuje aj námietkam KDH a SMK, ktoré nechcú aby sa majetok elektrární dostal do rúk iného štátu," tvrdí. Rusko počíta s tým, že do konca októbra bude väčšinový štátny podiel v Enele rozpredaný do rúk súkromných investorov.
"Našou podmienkou privatizácie je, aby sa elektrárne nepredali štátnej firme. Súhlas KDH bude podmienený zárukou, že do nadobudnutia platnosti transakčných dokumentov sa zmenia vlastnícke pomery v Enele v prospech súkromného kapitálu," povedal poslanec KDH Július Brocka.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera vyhlásil, že zásadné pripomienky k privatizácii elektrární nemá, ale vyjadrí sa až po preštudovaní vládneho materiálu. Stanovisko ministrov za ANO bude pravdepodobne zhodné s postojom ich straníckeho šéfa Pavla Ruska.
SMK bude chcieť poznať presnú štruktúru kupujúceho a podmienky privatizačnej zmluvy. "SMK navrhne do transakčných dokumentov ďalšie veci, týkajúce sa napríklad výroby energie a jej diverzifikácie. Musíme vedieť čo plánuje Enel v budúcnosti a porovnať to s našimi predstavami," povedal predseda SMK Béla Bugár.
Ďalší postup
Transakčné dokumenty s investorom majú byť podpísané do 120 dní od podania záväznej ponuky, ktoré uplynú 21. novembra. Podmienky privatizačnej zmluvy by malo vyjednávať ministerstvo hospodárstva spolu s poradcom. Dôležité podľa Ruska budú otázky fungovania rozhodovacích procedúr, dividendovej poliliky a zodpovednosti.
Konečné znenie zmluvy bude opätovne schvaľovať vláda. "Nevidím problém v zverejnení tých častí zmluvy, ktoré sa dotýkajú vzťahu Slovenska a investora. Ostatné časti budú zverejnené podľa návrhu investora tak, aby ho nepoškodili v medzinárodnom prostredí," odpovedal Rusko na otázku, či bude privatizačná zmluva uverejnená v plnom znení.
Prvé peniaze za 66-percentný balík by mali prísť začiatkom budúceho roku v podobe zálohy na viazanom účte. Tá by mala byť vo výške 30 percent, teda 252 milónov eur. Keďže cena za elektrárne sa bude vyplácať v eurách, vláda zváži aj možnosť zabezpečenia sa voči kurzovému riziku.
Reálny vstup investora, by sa mal uskutočniť do konca júna 2005, dokedy by sa malo uskutočniť vyčlenenie vodnej elektrárne v Gabčíkove, havarovanej jadrovej elektrárne A1 a dosluhujúcej V1 v Jaslovských Bohuniciach.
Rusko rozhodnutie o najlepšej ponuke odložil oproti plánu o týždeň, bez toho, aby vysvetlil prečo. Nemenovaný zdroj denníku SME povedal, že dôvodom boli rokovania o predaji Paroplynového cyklu Enelu. Pred polrokom 90 percent akcií PPC kúpila ako súčasť konzorcia spoločnosť Penta za dve miliardy korún. Hovorkyňa Penty Andrea Straková túto informáciu poprela.
TEREZA COPLÁKOVÁ, jj
Rusko už s ČEZ nepočíta
Minister hospodárstva odmietol paralelné rokovania o transakčných zmluvách so spoločnosťou ČEZ. "Nie je štandardné, aby podnik, ktorý sa zúčastní na medzinárodnom tendri, si zvolal tlačovú besedu, na ktorej odkáže príslušnému ministrovi, čo má robiť. Musím zodpovedne povedať, že po tomto postupe som sa touto myšlienkou už vôbec nezaoberal," povedal Rusko na adresu spoločnosti ČEZ, ktorá ho nepriamo vyzvala, aby privatizačný poradca rokoval naďalej aj s ňou.
"Stále trváme na tom, že sme podali pre elektrárne najlepšiu ponuku a myslíme si, že privatizačný poradca ju nezohľadnil úplne," reagoval na rozhodnutie ministra Ruska Vladimír Schmalz, riaditeľ pre stratégiu a akvizície spoločnosti ČEZ.
Podľa Ruska vďaka takému partnerovi, akým bude Enel, sa Slovenské elektrárne stanú natoľko silné, aby sa v budúcnosti uchádzali aj o privatizáciu ČEZ-u. (tc)
Čím argumentoval minister Rusko v prospech Enelu
+ Enel je nasilnejšie kapitálovo vybavený investor. Trhová kapitalizácia Enelu je 39 miliárd dolárov, ČEZ-u 3,7 miliardy a Inter RAO UES 7 miliárd dolárov.
+ Ponúkol najvyššiu cenu: 840 miliónov eur (ČEZ ponúkol 690 miliónov eur, Inter RAO UES 547 miliónov eur).
+ Firma Enel je druhým najsilnejším hráčom na európskom energetickom trhu.
+ Spoločnosť napĺňa požiadavku väčšiny súkromného kapitálu: Talianska vláda vlastní v súčasnosti 51 percent akcií Enelu. Do konca októbra chce vláda predať prostredníctvom kapitálového trhu 20-percentný balík do rúk súkromných investorov.
+ Má skúsenosti s prevádzkovaním jadrových zdrojov. Na rozdiel od ČEZ-u má skúsenosti aj s likvidáciou jadrového odpadu.
+ Podmienky Enelu označil minister hospodárstva za "negociovateľné" na rozdiel od podmienok ČEZ-u. Bližšie ich odmietol špecifikovať.
Aké sú šance Enelu vo vláde?Postoje vládnych strán:
SDKÚ - vo vláde má 6 členov
Voči privatizácii zatiaľ nemá námietky a je predpoklad, že za strategického investora Enel odporučí.
KDH - vo vláde má 4 členov
Svoj súhlas bude podmieňovať zárukou, aby bol taliansky investor do nadobudnutia platnosti privatizačnej zmluvy a vstupu do Slovenských elektrární vo väčšinovom vlastníctve súkromného kapitálu.
SMK - vo vláde má 4 členov
Viackrát kritizovala netransparentnosť privatizácie elektrární a nejasné podmienky o dostavbe Mochoviec. Pred rozhodnutím bude chcieť poznať presnú štruktúru kupujúceho a podmienky privatizačnej zmluvy.
ANO - vo vláde má 2 členov
Ich hlasovanie bude pravdepodobne súhlasné s názorom ich straníckeho šéfa Pavla Ruska.
Autor: jj