BRATISLAVA - Definitívne stanovisko, či Slovensko bude v Európskej únii hlasovať za začatie prístupových rokovaní s Tureckom, dá parlament. Diskusia sa neočakáva len vo Výbore pre európske záležitosti, ale aj na rokovaní Národnej rady, ktorá má právo zaviazať člena vlády, ako má v únii hlasovať.
KDH prvé oznámilo, že je proti plnoprávnemu členstvu Turecka v únii. Hovorí o takzvanom privilegovanom členstve a podľa neho by sa nemali začať prístupové rokovania vzhľadom na "deficit demokracie".
Názor KDH kritizoval europoslanec za SDKÚ Milan Gaľa, ktorý povedal, že mali počkať na vyjadrenie Európskej komisie. To bude na budúci týždeň. Gaľova materská strana SDKÚ hneď včera vyjadrila k Turecku podobný postoj ako KDH.
Turecko nie je podľa premiéra a predsedu strany Mikuláša Dzurindu krajinou, ktorá by už mohla vstúpiť do únie. "SDKÚ má pochybnosti o úrovni plnenia kritérií, ktoré sa vyžadujú na začatie negociačného procesu," povedal Dzurinda.
SDKÚ chce, aby Slovensko podporilo také rokovania únie s Tureckom, z ktorých nebude vyplývať povinnosť prijať krajinu za člena únie. Podľa Dzurindu jeho strane neprekáža moslimský charakter štátu, podstatné je plnenie kodanských kritérií. "Buď kritériá platia, alebo nie. Existujú pochybnosti o dodržiavaní ľudských práv v Turecku," povedal.
Konečné rozhodnutie o začatí rozhovorov s Tureckom príjmu lídri 25 členských štátov únie až v decembri.
Gyula Bárdos z SMK vidí v tureckom členstve v únii "problém civilizačný, nielen politický". Oficiálne sa SMK ešte nevyjadrilo.
Jozef Heriban z ANO povedal, že začatia rokovaní o vstupe Turecka do únie môžu mať nevýhody aj výhody.
"Prístupový proces by pomohol všetkým v Turecku, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody," povedal Heriban. Turecko by podľa neho urobilo kroky, ktoré by možno inak neurobilo, a mohlo by pomôcť únii v komunikácii s moslimským svetom.
Monika Beňová so Smeru povedala, že si vie predstaviť začatie prístupových rokovaní s Tureckom v prípade zodpovedania všetkých otvorených otázok, napríklad otázky ochrany ľudských práv.
"Každý, kto prejaví záujem, musí byť vypočutý. Ak dnes Turecko nechceme, tak treba nechať otvorené dvere na rokovania, ale nemôžu byť príliš otvorené," povedala svoj názor poslankyňa HZDS Diana Dubovská.
Analytik Centra pre Európsku politiku Peter Zsapka tvrdí, že Turecko nie je z geografického hľadiska európska krajina, čo je problém. "Zmluva z Nice aj Ústavná zmluva hovoria, že krajina musí byť európska, aby mohla byť v únii." (rk)