FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Živnostníci si budú môcť za posledné dva mesiace tohto roka pripočítať do nákladov na podnikanie aj stravné a vreckové na služobných cestách a odrátať náklady na auto, pokiaľ idú na služobnú cestu súkromným vozidlom.
V praxi toto rozhodnutie znamená, že náklady na služobnú cestu "budú akceptované ako daňový náklad podnikateľov," hovorí viceprezident Slovenskej komory daňových poradcov Milan Chovan.
Ministerstvo financií je proti, lebo tu vidí priestor na špekulovanie. Schválenie novely síce "akceptuje", podľa hovoru Petra Papanka však "vidí riziko zneužívania cestovných náhrad". Len ťažko sa podľa neho dá určiť, či podnikateľ, ktorý cestoval do zahraničia, išiel skutočne na služobnú cestu a nie na dovolenku.
Predkladateľ zákona Jirko Malchárek (ANO) však hovorí, že "na podnikateľov sa nemôže pozerať principiálne ako na podvodníkov".
V parlamente bolo za zákon 135 zo 138 hlasujúcich poslancov. Takú vysokú podporu poslancov v slovenskom parlamente vidieť zriedkakedy. "Informoval som kľúčových ľudí v poslaneckých kluboch jednotlivých strán, ale nebolo treba lobovať. Atmosféra vo výboroch bola mimoriadne priaznivá a návrh ľahko zrozumiteľný," hovorí Malchárek.
Podľa Malchárka vyšla iniciatíva od Slovenskej asociácie malých podnikov. Jej prezident Vladimír Sirotka je spokojný, že návrh prešiel, "cítil som, že aj poslanci, ktorých som oslovil, išli do toho s celou dušou". Poslancov oslovil ešte v máji a mrzí ho, že sa podarilo schváliť jeho návrh až s účinnosťou od 1. novembra.
Na Slovensku je registrovaných zhruba 330-tisíc živnostníkov. "Keď išiel živnostník do Žiliny na služobnú cestu, v Trenčíne sa zastavil na obed a jeho zamestnanec mal nárok na diéty. Živnostník mu musel tie diéty dať a zarátať si to do nákladov, ale sebe nesmel. Táto dlhodobá diskriminácia bola odstránená," hovorí Sirotka.
Papanek tvrdí, že bez ohľadu na to, či daňovník vykonáva prácu na obvyklom mieste, alebo mimo tohto miesta "výdavky na jeho stravovanie sú vždy výdavkami na jeho osobnú spotrebu, ktoré sú z daňových výdavkov vylúčené".
Diéty pri zahraničných služobných cestách plus 40 percent z týchto diét navyše ako vreckové sa do legislatívy vrátilo po niekoľkých mesiacoch. Takú možnosť mali živnostníci aj do 31. decembra 2003. "Doplatili na to napríklad malí dopravcovia. Ak aj sám jazdil do zahraničia, diéty pre seba si do nákladov dávať nemohol, ale diéty svojmu zamestnancovi áno," hovorí Sirotka. (haj, rf)
Čo si môžu dať podnikatelia do nákladov
Výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou na inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je stanovená zákonom pre zamestnancov, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami.
Pri ceste do zahraničia si môže podnikateľ dať do nákladov aj "vreckové", určené na nevyhnutné výdavky spojené s pobytom a činnosťou, najviac však do výšky 40 percent nároku na stravné v konkrétnej krajine.
Ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné auto nezahrnuté do obchodného majetku, môže si do nákladov zahrnúť aj náklady na spotrebované pohonné látky a aj náhradu za každý kilometer jazdy v sume, ktorú určuje zákon. Náklady za pohonné látky sa vypočítajú podľa údajov z technického preukazu o priemernej spotrebe.
Rovnako ako doteraz, umožňuje zákon každému daňovníkovi uplatniť si v daňových nákladoch aj niektoré výdavky na prevádzku auta, ako odpisy, opravy, zákonnú a havarijnú poistku, ale iba vtedy, ak auto vloží do obchodného majetku.
Ako je ohraničená výška nákladov
Schválená novela zákona o dani z príjmov hovorí, že sumy, ktoré si môže dať živnostník do nákladov, môžu dosahovať najviac výšku, ktorú zákon pri služobných cestách priznáva zamestnancom. Zákon neohraničuje výšku nákladov na ubytovanie, určuje však výšku stravného a aj sumu za každý kilometer jazdy vlastným vozidlom.
Stravné pri cestách na Slovensku
Nárok naň je za každý deň pracovnej cesty. Suma závisí od času, tento rok je stanovená na:
80 korún pri ceste od 5 do 12 hodín, 122 korún pri ceste nad 12 hodín do 18 hodín, 188 korún pri ceste nad 18 hodín. Stravné pri cestách do zahraničia
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
do 6 hodín vrátane, možno si uplatniť náhradu stravného vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného v konkrétnej krajine, nad 6 hodín až 12 hodín, vo výške 50 %, nad 12 hodín, v sume základnej sadzby stravného. Vreckové pri ceste do zahraničia sa poskytuje najviac vo výške 40 percent stravného.
Základné sadzby stravného pri zahraničných pracovných cestách do vybraných krajín na tento rok:
Suma za kilometre
Za každý kilometer jazdy si tento rok možno zarátať "základnú náhradu":
pri jednostopových vozidlách a trojkolkách 1,70 Sk, pri osobných autách 6,20 Sk. Výška náhrady sa každoročne mení.
(haj)