Krt má telo zavalité, pokryté hustou a krátkou srsťou. FOTO - ARCHÍV
Krt je známy živočích, ktorého prítomnosť sa dá ľahko zistiť podľa typických kopčekov zeme, tzv. krtincov. Majú charakteristický tvar a sú úplne iné ako pri hryzcovi vodnom. Najčastejšie sa vyskytujú na lúkach, na nepoľnohospodárskej pôde, prípadne na poliach, ktoré sú menej obrábané.
Krt má zavalité telo, dlhé 13 až 15 centimetrov, pokryté čiernou, hustou a krátkou srsťou. Jeho chvost meria 2 až 4 centimetre. Chýbajú mu ušnice, oči má veľmi malé, rypáčik je dlhý. Predné nohy má lopatkovito rozšírené, prispôsobené na rytie v zemi, kde strávi takmer celý život. Tu si buduje komplikovaný systém chodieb a uprostred nich hniezdo. Samice mávajú 2 až 4 mláďatá dvakrát do roka.
Krt patrí medzi hmyzožravce. Živí sa pandravami, drôtovcami, húsenicami, slimákmi a dážďovkami. Je veľmi užitočný, lebo ničí veľa škodcov. Škodí len nepriamo, a to tým, že pri hľadaní potravy podrýva korene rastlín, ktoré vädnú a schnú. Väčšie škody bývajú na priesadách a mladých rastlinách.
Keďže krt je aj užitočný, nemali by sme ho zabíjať, ale len odplašiť, prípadne chytať a vypúšťať do voľnej prírody na miesta, kde nebude škodiť. Odplašiť tohto živočícha však vôbec nie je ľahké, pretože jeho chodbičky sú veľmi dlhé a skrútené. Jednou z možností je priamo uložiť do nich handry namočené v nafte alebo v rope. Ak uvidíme krta, ako robí čerstvý krtinec, lopatou ho vyberieme zo zeme a odchytíme. Krty by sme mali skôr chrániť. Ak robia väčšie škody, snažíme sa ich premiestniť do prírody.
Ing. STANISLAV BAROK