Zdravé a nepoškodené plody môže uskladniť, červivé či chrastavitosťou napadnuté a mechanicky poškodené spracuje zmrazením, sušením alebo sterilizáciou. Nahnité plody sa neodporúča konzumovať.
Pred príchodom mrazov pozberáme chúlostivé druhy zeleniny. Tie, čo nie sú na slabšie mrazy citlivé, môžeme nechať na hriadkach ešte aj v novembri (koreňovú zeleninu, kaleráb, reďkev, pór, vodnicu). Časť úrody ružičkového kelu, čierneho koreňa, petržlenu a póru zostáva na záhone aj počas mrazov. Druhy zeleniny vhodné na dlhodobé uchovávanie vytriedime a zdravé nepoškodené plody uskladníme do vhodných priestorov, ktoré sme predtým vydezinfikovali.
Opadané lístie pod stromami zhrabeme a všetky mäkké odpady zo záhradky pozbierame. Zdravé môžeme kompostovať. Kompost podľa potreby ošetríme - prehodením, pridaním vápna a v prípade suchého počasia zaliatím vodou, močovkou alebo výluhmi z pŕhľavy a iných bylín.
Do konca októbra majú byť už plochy uvoľnené po zbere , pohnojené a prekyprené, prípadne plytko zorané.
Zaobstaráme si kvalitné zdravé stromčeky ovocných drevín , vhodné na určené stanovište. Ekozáhradkári uprednostňujú odolné alebo aspoň tolerantné odrody proti nebezpečným chorobám (chrastavitosť, múčnatka, šarka, botrytída, kučeravosť listov a iné).
Od polovice októbra začneme s výsadbou ovocných drevín , broskyne, marhule, černice a orechy je však lepšie sadiť až na jar (s možnosťou kúpy stromčekov na jeseň a ich zazimovania). Nezabúdajme ani na vzácne, menej pestované druhy ovocnín. Ekozáhradkári pred výsadbou stromčekov a kríkov zamiešajú do pripravenej jamy alebo rigolu 4 až 6 kilogramov dobre vyzretého kompostu na meter kubický a zásobnú dávku povolených fosforečných i draselných hnojív.
Vysádzame cesnak , ktorý sme proti háďatku zhubnému namorili na 6 až 12 hodín v 5-percentnom roztoku Sulky tesne pred výsadbou. Strúčiky je vhodné sadiť najmä do porastu novozaloženého jahodoviska. Staršie jahody okopeme a vo vyšších polohách ich mierne prihrnieme.
Aj v tomto období je vhodné využívať viaceré spôsoby mechanickej a biologickej ochrany rastlín proti chorobám a škodlivým činiteľom.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.