sti.
Holandsko chce dosiahnuť, aby registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia uzavreté v niektorej z členských krajín únie uznali aj ostatné štáty. Lipšic hovorí, že by to bolo proti "konceptu tradičnej rodiny" a je presvedčený, že otázky rodinného práva by si mal upraviť každý štát samostatne.
Lipšic tvrdí, že získal otvorenú podporu Rakúska, Fínska a Malty a proti vraj bolo iba Španielsko. To práve včera ako tretia európska krajina po Holandsku a Belgicku legalizovalo uzatváranie homosexuálnych partnerstiev. "Zdá sa, že naša pozícia zaznamenala relatívny úspech," vraví Lipšic.
O konečnej podobe programu by sa malo rozhodovať v novembri a Lipšic bude "s napätím očakávať, aký bude definitívny text" a potom sa rozhodne o svojom ďalšom postupe. Ak by návrh Holandska prešiel, Európska komisia by z neho vychádzala pri navrhovaní právnych aktov, ktoré by pre nás boli záväzné.
V takom prípade by musel o nich hlasovať aj Lipšic, ktorý nevylúčil, že uplatní právo veta. Mandát na hlasovanie mu však určí slovenský výbor pre európske záležitosti. Lipšic si nemyslí, že by ho zaviazal, aby súhlasil s uznávaním registrovaných partnerstiev. Ak by sa tak predsa len stalo, vie si za určitých okolností predstaviť, že by hlasoval v rozpore s týmto mandátom.
Podľa vyjadrení členov výboru Lipšic zrejme nemusí mať obavy, že sa dostane do sporu s eurovýborom. Juraj Blanár zo Smeru priznal, že s uznávaním registrovaných partnerstiev "máme tiež do určitej miery problém". Myslí si, že ak by sme na návrh Holandska pristúpili, bol by to iba "krôčik k tomu, aby sa to legalizovalo aj na Slovensku". Sám sa najviac obáva možnosti, že by homosexuálne páry mohli vychovávať deti.
Aj Jozef Heriban z ANO považuje otázku partnerstiev za citlivú a chce, aby sa riešila iba na národnej úrovni. Z rokovaní v Bruseli vie, že je to aj názor väčšiny členských krajín únie. "Viem si predstaviť, že v budúcnosti táto spoločnosť dospeje k tomu, že je potrebné legislatívne takto tú oblasť upraviť," vyhlásil. V takom prípade však bude vidieť aj on problém vo výchove detí.
Politológ Grigorij Mesežnikov si priechodnosť podobnej myšlienky pri súčasnom rozložení síl na politickej scéne nevie predstaviť. Neexistuje tu "národný konsenzus" za registrované partnerstvo. "Z tohto pohľadu obaja ministri prezentujú súčasný stav, ktorý tu je," vraví.