BRATISLAVA - Cenová politika Slovnaftu pravdepodobne bude môcť byť pod drobnohľadom protimonopolného úradu. Legislatívna rada vlády schválila novelu zákona o cenách, ktorou prejde zodpovednosť za sledovanie cenovej politiky z ministerstva financií na protimonopolný úrad. Novelu, ktorá súčasne upravuje aj zákon o hospodárskej súťaži, budú musieť schváliť poslanci.
Odstránilo by sa tak roky trvajúce rozdelenie kompetencií medzi ministerstvom financií, ktoré stráži cenovú politiku, a protimonopolným úradom. Ten dohliada na pravidlá hospodárskej súťaže. Úrad sám tento stav kritizoval aj v súvislosti s cenovou politikou Slovnaftu. "Úrad považuje Slovnaft za dominanta na trhu maloobchodného predaja pohonných látok, ale nemôže zasiahnuť voči "neprimerane vysokým cenám" tohto subjektu. Kompetenciou úradu je zasiahnuť voči dominantným subjektom v prípade neprimeraných obchodných podmienok, diskriminácii, viazaní predaja na nesúvisiace záväzky," informoval pred časom úrad.
Na iniciatívu ministerstva financií, ktoré samo navrhlo spomínanú novelu, zatiaľ úrad zareagoval len stručne: "V súvislosti s legislatívnym návrhom ministerstva financií bude úrad ešte rokovať s ministerstvom. Tieto rokovania by mali viesť k vyjasneniu si kompetencií a prípadnému posilneniu kapacít úradu vo väzbe na nové kompetencie - zneužívanie dominantného postavenia cez neprimerané ceny," povedal hovorca úradu Miroslav Jurkovič.
"Dávame protimonopolnému úradu jasné právomoci," povedal poradca ministerstva financií Peter Papanek. Úrad nebude môcť priamo regulovať ceny, bude však môcť za ne v určitých prípadoch udeľovať pokutu. Jej výška môže dosiahnuť 10 percent obratu spoločnosti. Obrat Slovnaftu v roku 2003 bol takmer 36 miliárd korún. "Využitie cenovej regulácie by bolo oveľa problematickejšie, a preto spresňujeme doteraz platné ustanovenie, podľa ktorého zneužitím dominantného postavenia podnikateľa je okrem vynucovania neprimeraných obchodných podmienok aj vynucovanie neprimeraných cien," povedal Papanek.
Spoločnosť Slovnaft hovorí, že si ešte počká, kým zákon schváli parlament. "Naďalej si stojíme za tým, že ceny upravujeme len v prípadoch a do takej miery, ako to odôvodňuje vývoj na svetových trhoch s ropou," povedala hovorkyňa firmy Kristína Félová. "Takáto cenotvorba je v našej brandži štandardná aj vo svete," dodala.
(jj)