Koho sa zákon dotýka
- prezidenta,
- poslancov Národnej rady,
- členov vlády, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, ktorí členmi vlády nie sú,
- predsedu a podpredsedov NKÚ, predsedu a podpredsedu Úradu na ochranu osobných údajov, predsedu Telekomunikačného úradu, Poštového úradu,
- štátnych tajomníkov,
- sudcov Ústavného súdu, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu, členov Súdnej rady,
- generálneho prokurátora,
- tzv. ombudsmana,
- náčelníka Generálneho štábu,
- riaditeľa SIS,
- členov Bankovej rady NBS,
- županov, starostov, poslancov krajského a mestského zastupiteľstva,
- rektorov verejných vysokých škôl,
- štatutárneho orgánu STV a SRo alebo jeho členov,
- členov Rady STV a členov Rady SRo,
- členov Rady pre vysielanie a retransmisiu a riaditeľa jej kancelárie,
- štatutárneho orgánu Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne, jeho členov,
- generálneho riaditeľa TASR,
- členov regulačnej rady,
- zástupcov štátu v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu,
- riaditeľa a členov dozornej rady štátneho podniku, ktorých do funkcie ustanovuje štát.
Povinnosti verejného funkcionára
- oznámiť svoje funkcie a inú činnosť a svoje i majetkové pomery manžela a neplnoletých detí, ktorí s ním žijú, za predošlý kalendárny rok, a to do 30 dní odvtedy, čo sa funkcie ujal, a vždy do 31. marca,
- oznámiť, že na prerokúvanej veci má osobný záujem. Inými slovami, priznať, že nie je nestranný.
Čo sa verejnému funkcionárovi zakazuje
- Verejný funkcionár, až na niektoré výnimky, nesmie byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho, riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu podnikateľského subjektu, okrem valného zhromaždenia a členskej schôdze, ani podnikať. Jednou z výnimiek je napríklad zastupovanie štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, ďalšou, že starostovia podnikať môžu.
- Ten, kto za ostatné 2 roky vo funkcii "odklepol" štátnu pomoc alebo inú podporu, sa do roka od odchodu z funkcie nesmie zamestnať vo firme, ktorá pomoc dostala, za mesačný plat vyšší ako 10-násobok minimálnej mzdy (od 1. októbra to činí 65 000 korún).
Rozhodnutie o porušení zákona
- Ak ide o celoštátnych funkcionárov (napríklad poslancov Národnej rady), rozhodnutie o porušení tej-ktorej povinnosti (následne o pokute a/alebo strate funkcie) je v rukách Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Na rozhodnutie je potrebná najmenej trojpätinová väčšina prítomných členov výboru. Toto rozhodnutie parlament musí schváliť najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov, teda 90 hlasmi.
- Ak niektorú z povinností porušil napríklad starosta, o jeho osude rozhodne obecné zastupiteľstvo. To starostovi môže uložiť pokutu, v konečnom dôsledku zbaviť ho mandátu.
Čo verejnosť zákonom získa
- možnosť dostať sa k majetkovým oznámeniam verejných funkcionárov. Tieto budú sprístupňované občanom na základe žiadosti, všetky okrem oznámení funkcionárov územnej samosprávy (starostov, mestských poslancov atď.) zároveň budú na internetovej stránke Národnej rady. Dodnes sa verejnosť o obsahu majetkového priznania funkcionára dozvedela len vtedy, keď ho tento sám zverejnil. Majetkové pomery rodinných príslušníkov funkcionára sa sprístupňovať nebudú. (joč)