Objavili sa správy, že Šimko uvažuje o odchode za veľvyslanca, on to však popiera. O mesiac bude mať SF snem a v strane to vrie. "Z jeho strany mi to niekedy pripadá ako nenávisť," hovorí Opaterný o vzťahu Šimka a Martinákovej.
SF malo naposledy stretnutie vedenia pred týždňom vo štvrtok. "My ho vždy vyzývame, že keď teda hovorí v médiách, že niečo robíme zle, nech nám to povie. On na to len pokrčí plecami. To je ťažká diskusia," povedal Opaterný. Hlasovania na predsedníctve podľa neho vždy končia všetci proti jednému Šimkovi.
Šimkov odchod zo strany napríklad za veľvyslanca by Opaterného potešil a "vyriešilo by to nepríjemnú situáciu". Martináková priznáva, že Šimkov odchod by vyjasnil vzťahy a "bolo by to dôstojné zakončenie trápení".
O problémoch v SF sme hovorili s jeho prvým podpredsedom IVANOM ŠIMKOM.
Aký je váš pocit z politiky a zo SF?
Politika je komplikovaná, dynamická a často prináša aj nečakaný vývoj. V zásade si myslím, že Slovensko ide správnym smerom a napriek problémom pozitívne stránky prevyšujú tie negatívne.
Ste spokojný sám so sebou a s tým, ako sa vyvíja SF?
Je pravda, že SF pred rokom vznikalo ako istá revolta voči príliš tuho uplatňovanej straníckej disciplíne. Dnes som paradoxne v situácii, že sa stretávam s odstupom voči sebe práve preto, lebo som hlasoval o zdravotníckej reforme podľa svojho presvedčenia a nie so súhlasom straníckeho orgánu.
Je politika SF dnes taká, ako ste si to predstavovali na začiatku?
Bol by som rád, keby sa politika SF vyvarovala nástrahám lacného politického úspechu, ktorý sa spravidla nazýva populizmom.
Populizmus je najväčší problém SF?
Je to problém, ktorý je základnou otázkou všetkých postkomunistických krajín. Je to to napätie medzi potrebnými premenami, ktoré sú často bolestivé, a sľubovaním niečoho, čo nie je reálne, ale čo sa ľuďom páči. Toto pokušenie existuje. Niekto z toho urobí nosnú politiku a niekto tomu občas podľahne.
Nepodľahli ste teda aj vy populizmu, keď ste v prvom čítaní hlasovali proti zdravotníckej reforme?
Pripúšťam, že možno som bol trochu ovplyvnený aj istým tlakom, ktorý v spoločnosti existoval, ale mal som aj výhrady, ktoré sa podarilo v druhom čítaní odstrániť.
Tiež ste hlasovali za vyradenie reformy z programu schôdze.
To bol omyl. Moja vôľa bola, aby sa reforma na schôdzi prerokovala.
Vedenie vašej strany vám nevyčíta hlasovanie, ale skôr to, ako ste to potom komentovali. Svoje výhrady ste vraj povedali len médiám a nie kolegom. Poslanec Opaterný povedal, že keď vás vo štvrtok po hlasovaní vyzvali, aby ste povedali, s čím máte problém, tak ste len mykli plecami. Vraj s nimi nekomunikujete.
Pán Opaterný sa usiluje vytvárať svoju verziu celého konfliktu.
Pani Martináková s tým súhlasí.
Zrejme to robia spolu. Pán poslanec mi nikdy nič také nepovedal. Na stretnutí koordinačného výboru pred hlasovaním sme diskutovali o pomeroch v strane. Ešte pred tým bolo stretnutie vo Vyhniach s predsedami poslaneckých klubov za mojej neúčasti, lebo som bol v zahraničí a začali sa organizovať veci, s ktorými nesúhlasím.
Aké veci?
Odvolanie ústredného tajomníka, prípadne moje odvolanie z funkcie.
Kto to začal organizovať?
Predsedníčka.
Vraj všetky hlasovania na predsedníctve končia tak, že ste sám proti väčšine. Viacerí vaši kolegovia si myslia, že to robíte natruc.
Ja nikomu jeho pocity neberiem. Takéto hlasovania boli možno tri, možno štyri, neviem.
Kedy ste sa naposledy stretli s premiérom?
Osobne v deň, keď som hlasoval vo vláde o odvolaní riaditeľa NBÚ. Odvtedy len na oficiálnych rokovaniach.
Ponúkal vám niekto z SDKÚ post veľvyslanca alebo iný post?
Nie, je to úplný nezmysel. Ani by som nič také neprijal.
Svoju budúcnosť si naďalej predstavujete v SF?
Budem sa snažiť o naplnenie programu, ktorý je súčasťou SF. Spôsob, akým ho budem naplňovať, ukáže budúcnosť.
O mesiac na sneme zrejme navrhnú niektorí členovia SF vaše odvolanie. Navštevujete regióny, aby ste získali podporu?
Stretávam sa s našimi funkcionármi. Keď bolo rokovanie parlamentu, bol som tam, lebo je to moja prvá povinnosť, ale už zajtra idem na výjazd.