Verejnosť síce má podľa Kaliňáka právo na informácie, ale tie nesmú mariť vyšetrovanie. "V tej chvíli sme nevedeli, o aký plyn ide, boli to iba domnienky. Netrvalo to päť dní, ale jeden, pretože sa skúmali a porovnávali obe vzorky z oboch udalostí," povedal.
Skúmať plyn, ktorý sa ihneď vyparí, a "neostalo nič, ani flaštička, ani nosič, na ktorom by boli stopy", je podľa Kaliňáka náročné.
Analýza potvrdila prítomnosť fosgénu a chlórpikrínu. Ten sa ešte pred desiatimi rokmi používal na overovanie, či sú plynové masky funkčné. Bol v kapsulách, ktoré sa rozbalili v stane a do stanu potom prišli vojaci a skúšali, či im fungujú masky.
Podľa Kaliňáka sa stávalo, že ich niekto ukradol z vojenského skladu "a potom to hodil na diskotéke a vyľudnil celú sálu". Chlórpikrín je nosičom fosgénu, ktorý pôvodne nepatril medzi bojové plyny a až keď zistili jeho účinky, "bol použitý v 1. svetovej vojne". Kaliňák si myslí, že z celého prípadu sa urobila "veľmi silná hystéria" a zlyhanie považuje len za zlé informovanie jednej bezpečnostnej zložky druhou.
Včera o celej situácii informoval vládu minister vnútra Vladimír Palko. Pre agentúru SITA povedal, že koncentrácia plynu nebola taká, aby spôsobila vážnejšie zdravotné následky u ľudí. "Smrteľná dávka je 2500 ppm, na pošte bolo nameraných od 50 do 100 týchto jednotiek."
O terorizme sa podľa Palka nedá ani hovoriť. "Bol by som nerád, aby sme vytvárali atmosféru, že niekto, kto je schopný vyrobiť takúto látku, je schopný pohnúť štátom a vyvolávať prehnané obavy a hystérie."
Vo štvrtok sa fosgénu a chlórpikrínu nadýchalo 46 zamestnancov petržalskej pošty. V pondelok neznámy páchateľ útok zopakoval v Poštovej banke, ktorá sídli v tej istej budove ako pošta. (mož)