Simona Pariová a Simona Torrettaová. FOTO - REUTERS
Návrat dvoch humanitárnych pracovníčok dodal nádej Britom a Francúzom, ktorí čakajú na prepustenie svojich ľudíBAGDAD - Dve talianske humanitárne pracovníčky, ktoré na začiatku septembra uniesli v Iraku, včera prepustili. Podľa televízie al-Džazíra ich odovzdali talianskemu diplomatovi v Bagdade. Vzápätí to potvrdil aj taliansky premiér Silvio Berlusconi. Obe ženy sú vraj v poriadku. Ešte včera v noci sa mali vrátiť do Talianska. Spolu s nimi prepustili aj dvoch Iračanov.
V prvom momente nebolo jasné, či za ne niekto zaplatil výkupné, alebo čo vlastne únoscov presvedčilo, aby ich pustili. Pôvodne od Ríma požadovali, aby stiahol talianskych vojakov z Ríma. Berlusconi to však odmietol. Potom sa objavili špekulácie, že Talianky sa dostali do rúk druhej skupiny únoscov, ktorým išlo o peniaze.
Návrat dvoch Talianok dodal nádej Britom a Francúzom. V Iraku totiž únoscovia držia ako rukojemníkov jedného Brita a dvoch francúzskych novinárov. Najmä v prípade Brita Kena Bigleyho je však nádej podstatne menšia. Dvoch Američanov, ktorých uniesli s ním, už popravili. Za jeho únosom je najhľadanejší terorista v Iraku Músa Zarkáví.
Už včera ráno sa objavila informácia, že americké tajné služby zachytili pri odpočúvaní satelitných hovorov hlas jednej z talianskych žien. Riaditeľ kuvajtského denníka Ar-Raj al-Ámm povedal, že za Talianky už zaplatili pol milióna dolárov. Podľa Corriere della Sera mali včera potom doplatiť druhý pol milióna.
Simona Torrettaová a Simona Pariová (obe mali 29 rokov) pracovali v Iraku pre mimovládnu humanitárnu organizáciu Most pre Bagdad. Ich únos bol prekvapením. Pracovali pre organizáciu, ktorá pomáhala Iračanom a jasne sa stavali proti vojne. A hlavne: boli to všeobecne prvé unesené ženy.
Minulý týždeň sa objavila správa, že obe ženy sú mŕtve. Na internete to vyhlasovali hneď dve islamistické organizácie. Talianska vláda to však popierala a stále hovorila, že žijú.
V Iraku uniesli už predtým šesť Talianov. Najskôr štyroch príslušníkov bezpečnostnej agentúry a potom novinára Enza Baldoniho. Baldoniho a jedného ochrankára únoscovia zabili. Troch ochrankárov pustili. Zakaždým žiadali odchod Talianov z Iraku.
(kos)