Na Slovensku sa zarába menej, ako hovoria oficiálne čísla pravidelne zverejňované Štatistickým úradom. Štatitisky o vývoji priemernej mesačnej mzdy sa totiž zďaleka netýkajú väčšiny zamestnancov. Údaje sú skreslené úzkou skupinou manažérov s vysoko nadpriemernými platmi, ktorí skresľujú štatistiky smerom nahor.
Najpresnejšiu predstavu o platoch najširšej skupiny obyvateľstva teda nedáva priemer, ale takzvaný medián. Ten v prípade miezd určuje, koľko zarába konkrétny pracovník, ktorý sa nachádza presne v strede skúmanej vzorky ľudí. Nad ním aj pod ním je rovnaký počet občanov, ktorí majú buď vyššie, alebo nižšie platy.
Zo štatistických údajov výskumnej spoločnosti Trexima vyplýva, že medián je vždy nižší ako priemer. Podľa zisťovaní firmy Trexima bola napríklad v roku 2002 priemerná hodinová mzda v podnikateľskej sfére 106,42 koruny, no človek nachádzajúci sa v strede rebríčka platov zarobil za hodinu len 87,01 koruny.
Výsledky týchto zisťovaní naznačujú, že priemerný zamestnanec v hospodárstve zarába o takmer štvrtinu menej, ako uvádza oficiálny priemer zisťovaný Štatistickým úradom. Podľa aktuálnych štatistík bola v prvom polroku priemerná mesačná mzda 15 006 korún, takže priemerný zamestnanec v hospodárstve zarobil približne 11 400 korún.
Čísla o priemernej mzde aj mediáne sa však zhodujú v rebríčku platového ohodnotenia v jednotlivých odvetviach hospodárstva. Podľa tejto štatistiky sa suverénne najlepšie zarába v oblasti peňažníctva, naopak, najemenej v poľnohospodárstve. Najviac zamestnancov pracuje podľa Štatistického úradu v priemysle, kde je mierne nadpriemerná hrubá mesačná mzda.
(tv)