BRATISLAVA - Silné zahraničné koncerny platia zamestnancom v slovenských firmách menej ako v iných krajinách. Za vyšším platom sa teda oplatí vysťahovať do zahraničia a pracovať tam pre firmu, ktorá podniká aj u nás. Lepšie v tých istých koncernoch nezarábajú len Západoeurópania, ale aj Česi či Maďari.
Cesta nátlaku na slovenskú pobočku západnej firmy, aby zvýšila mzdy smerom k platom v sesterských spoločnostiach v okolitých krajinách, sa zatiaľ javí ako nepriechodná. Príkladom je tisícka zamestnancov papierní Neusiedler SCP Ružomberok s rakúskym kapitálom, ktorí sa podpísali pod žiadosť zvýšiť platy a priblížiť ich tak mzdám v maďarskej sesterskej firme Neusiedler Szolnok. Tam boli vlani platy takmer dvojnásobne vyššie ako v ružomberskom závode. Členovia petičného výboru dostali výpovede.
"Na Slovensku je stále vysoká nezamestnanosť. Zamestnávateľ si teda môže v prípade nespokojnosti zamestnanca nájsť za neho veľmi rýchlo náhradu," vysvetľuje zložitú situáciu v mzdových vyjednávaniach ekonóm Mário Blaščák, analytik Ľudovej banky. "V regiónoch s vysokou nezamestnanosťou majú preto zamestnanci sťaženú vyjednávaciu pozíciu," dodáva.
Vo všeobecnosti platí, že hoci silní zahraniční investori nedávajú slovenským zamestnancom také platy ako v iných krajinách, stále sa dá u nich zarobiť lepšie ako inde na Slovensku. Napríklad platy v papierňach Neusiedler SCP Ružomberok sú o takmer polovicu vyššie, ako je celoslovenský priemer.
Podobne sú na tom aj zamestnanci Volkswagenu Slovakia, ktorí zarábajú o tri štvrtiny viac, ako je priemerná slovenská mzda. Ich platy sú však o dve tisícky nižšie, ako majú zamestnanci českej škodovky, sesterskej firmy VW Slovakia.
Niektoré spoločnosti odmietajú poskytnúť informácie, na ktorých základe by sa dali porovnať platy v slovenskej pobočke so zahraničnými sesterskými spoločnosťami. "Za pobočky závodov v Portugalsku, Nemecku a Rakúsku sa k priemernej mzde nebudeme vyjadrovať," odkázala Lenka Mišíková z personálneho oddelenia spoločnosti Gabor Slovensko.
O platoch svojich kolegov v sesterských firmách v zahraničí sa vie na Slovensku často veľmi málo. "Nevieme vám povedať, aké sú platy v nemeckom závode v Ettlingene," povedal Miloš Somora, hovorca slovenskej pobočky americkej elektrotechnickej firmy Molex. "Zhodou okolností sa náš personálny riaditeľ nedávno pýtal, aké dávajú bonusy v Nemecku, no bezvýsledne," dodal.
Paradoxne, lacnú pracovnú silu chce Slovensko využiť na prílev investícií, ktoré utvoria nové pracovné miesta. Vláda preto v snahe zabrániť prehlbovaniu sociálnych rozdielov podmienila čerpanie štátnej pomoci len tými investormi, ktorí prídu do chudobných regiónov. Výnimkou sú investície do vývoja, ktoré zamestnajú vysoko kvalifikovanú pracovnú silu.