Smer založil jeho predseda Robert Fico takmer pred piatimi rokmi, keď odišiel práve z SDĽ. Tento rok sa z pozície šéfa Smeru postará o zánik svojej materskej strany. Politológ Miroslav Kusý hovorí, že keď Fico odchádzal z SDĽ, bol v úplne inej pozícii ako teraz. "Je v pozícii toho, čo diktuje, kým vtedy si nemohol klásť podmienky."
Vedenie strán sa o majetku zatiaľ nechce baviť. Predseda SDĽ Ľubomír Petrák iba povedal, že "princíp zlúčenia je taký, že sa zlúčia aj členské základne, aj majetky".
Pravdepodobne najhodnotnejšou nehnuteľnosťou SDĽ je jej centrála v centre Bratislavy. Petrák nechcel povedať, čo všetko SDĽ vlastní. "Nie je problém to povedať, ale teraz je to mimo našich záujmov. Podstatné sú hodnotové veci pri integrácii," hovorí.
V Smere má majetok na starosti generálny manažér Igor Federič. O majetku Smeru po zlúčení s SDĽ povedal, že "ešte nik nevie, ako to bude" a že to "pri zlučovaní nie je to najpodstatnejšie".
Smer by sa mal zlúčiť aj s SDSS a SDA, ale tieto strany nie sú zaujímavé z majetkového hľadiska.
Strany zatiaľ nevyriešili, čo bude po zlúčení s predsedami - či šéfovia SDĽ, SDSS a SDA dostanú napríklad miesta na kandidátke Smeru. Podľa hovorkyne Silvie Glendovej Smer o tom bude debatovať na sneme o dva a pol mesiaca. "Miesta vo vrcholnom postavení strany im Smer pravdepodobne neponúkne."
Keby ostala hodnota majetku strán taká, ako v roku 2003, Smer by mal po zlúčení s SDĽ dvakrát väčší majetok, ako druhé HZDS.
Majetok SDĽ podľa správy 2003
Hodnota majetku
48 458 140 korún
Z toho:
* hmotný, nehmotný investičný majetok a investície 34 753 657 korún
* zásoby 213 471 korún
* finančný majetok 7 292 825 korún
* pohľadávky 6 198 187 korún
Záväzky SDĽ v roku 2003 boli 6,6 milióna korún.
Vlani len na členských príspevkoch SDĽ vyzbierala 11 miliónov korún, za prenájom majetku získala vyše 9 miliónov. Majetok SDĽ však klesá, v roku 2001 mal hodnotu 58,5 milióna, ale vtedy dostala SDĽ príspevok zo štátneho rozpočtu, kým teraz nedostáva, keďže v parlamentných voľbách nezískala ani tri percentá hlasov.
Haulík: Zlúčením si Smer stabilizuje voličov
Sociológ a šéf agentúry MVK Pavel Haulík hovorí, že Smer narazil na hranicu ďalšieho rastu volebných preferencií. Je síce dosť ľudí, ktorí súhlasia s tým, čo Robert Fico a jeho strana tvrdia, ale "je to skupina ľudí, ktorá nie je celkom presvedčená, že treba ísť voliť Smer".
Podľa Haulíka by mala prípadná fúzia Smeru s SDĽ, SDA a SDSS pomôcť Smeru stabilizovať voličov. Myslí si, že terajšie štruktúry Smeru neboli schopné v regiónoch dostatočne zastupovať a zviditeľňovať stranu. "Druhý problém je, že veľa ľudí v Smere zďaleka nie je schopných alebo ochotných prijať zmenu strany z akejsi tretej cesty na stredo-ľavý subjekt. Podľa všetkého Fico potrebuje podporu zvnútra strany, ktorá by mu kryla chrbát voči takým súčasným členom, pre ktorých transformácia na stredo-ľavú stranu nie je to, čo očakávali," hovorí Haulík.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že fúzia strán je výhodná najmä pre Smer a vedenie strany od nej určite očakáva aj percentuálny prírastok.
Haulík tvrdí, že aj keď je SDĽ v preferenčnej mizérii, stále má vybudované štruktúry, funguje v regiónoch. "Smer spočiatku nechcel robiť politiku v regiónoch, Fico odišiel z SDĽ aj preto, že mu nižšie štruktúry prekážali. S nimi sa ťažšie komunikuje, ťažšie sa ich presviedča. Lenže pri organizovaní referenda pochopil, že keď chce, aby jeho strana bola schopná niečo zorganizovať, musí si posilniť možnosti." (rf)