Trojica za SDKÚ (zľava Milan Hort, predseda Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš) čelila tlaku koaličných partnerov, ktorí žiadali viac peňazí pre svoje rezorty. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA - Koalícia sa včera večer opäť snažila dohodnúť na podobe štátneho rozpočtu na budúci rok. Vládne strany - okrem SDKÚ - žiadali pre svoje rezorty navyše asi 10 miliárd korún, ale v priebehu rokovania sa túto sumu podarilo znížiť na 4,5 miliardy.
Minister financií Ivan Mikloš však má na prerozdelenie pripravenú len jednu miliardu, z nej chce dať 530 miliónov pre zdravotníctvo, 100 pre rezort spravodlivosti, 140 pre vnútro a 230 pre pôdohospodárstvo.
KDH pôvodne žiadalo pre svoje rezorty a na podporu rodín navyše 4,5 miliardy, ANO chce, aby zdravotníctvo nemuselo vrátiť do rozpočtu vyše dvojmiliardovú pôžičku, SMK žiada dotácie pre poľnohospodárov na úrovni tohto roka, na protipovodňovú ochranu 700 miliónov a účelovo viazať peniaze na výstavbu diaľnic.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že jeho ľudia našli za týždeň v návrhu rozpočtu ďalšiu miliardu a Mikloš určite nájde ďalšie peniaze. Jeho strana trvá na požiadavkách, lebo sú podľa Bugára "nastavené tak, že sa nedá ísť nižšie".
"V rezortoch SDKÚ sme našli 700 miliónov, v rezortoch SMK 200 miliónov. Ide napríklad o rekonštrukcie daňových úradov a iné plánované a teraz nie nevyhnutné investície," povedal Bugár. Podľa neho sa majú daňové úrady rekonštruovať až potom, ako sa schváli ich reforma, ktorá je ešte len v pláne.
"Mikloš navrhuje pre colníkov a daňové správy nákup áut za 60 miliónov. Ak nemáme na dôležitejšie veci, tak sa nebudú nakupovať autá," povedal Bugár. Nepáči sa mu ani to, že rezort diplomacie chce rekonštruovať za milióny naše ambasády.
Pavol Minárik z KDH pred koaličnou radou povedal, že ich požiadavky sa nezmenili, "pretože sa treba postarať o budúce generácie".
Jirko Malchárek verí, že minister financií bude súhlasiť s tým, aby rezort zdravotníctva, najmä po schválenej reforme "nemusel vrátiť do rozpočtu viac ako dve miliardy, ktoré si požičali bývalí ministri zdravotníctva".
Istú časť peňazí na priority ANO, teda peniaze na investičné stimuly a informatizáciu spoločnosti, sa podľa Malchárka dajú nájsť aj v kapitole rezortu hospodárstva.
Na programe koaličnej rady bola opäť aj otázka privatizácie Slovenských elektrární. KDH aj SMK však stále trvajú na svojich pripomienkach a nevylučujú, že nakoniec môžu byť proti privatizácii.
Koaličná rada sa mala zaoberať aj novelou kompetenčného zákona, ktorý navrhuje, aby zákony nemali právo nenavrhovať inštitúcie ako SIS, Generálna prokuratúra, Národný bezpečnostný úrad či Národná banka Slovenska. Dotknuté inštitúcie rušenie svojho práva odmietajú a majú obavy o svoju nezávislosť. Negatívny postoj k návrhu ministerstva spravodlivosti má aj ANO. (rk)