Pošta na Vlasteneckom námestí v bratislavskej Petržalke, kde sa už dvakrát objavil bojový plyn. FOTO SME - PAVOL MAJER |
BRATISLAVA - Polícia včera prvýkrát oficiálne potvrdila, že na pošte v Petržalke niekto vypúšťa bojové plyny fosgén a chlórpikrín. Útok niekto zopakoval v pondelok v tej istej budove, ale kým vo štvrtok to bolo v priestoroch pošty, v pondelok sa ľudia nadýchali plynu v priestoroch Poštovej banky.
Pravdepodobne ide o prvý útok bojovým plynom v histórii Slovenska.
Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič zdôvodnil päť dní mlčania tým, že vyšetrovateľ si neželal zverejniť výsledky pátrania a prikázať mu to nemôže ani vedenie ministerstva.
Druhý útok pocítili v pondelok o štvrtej popoludní šiesti pracovníci Poštovej banky. Bolo im nevoľno a ťažko sa im dýchalo. O 15 minút pobočku banky zatvorili, odišli na vyšetrenie a po ňom domov.
Vedúci pobočky Poštovej banky Marek Gemajner o všetkom informoval riaditeľa bezpečnostného oddelenia. Ten zavolal políciu až po štyroch hodinách - o ôsmej večer.
Dve pracovníčky banky sa vrátili na pohotovosť do petržalskej nemocnice ešte raz neskôr večer, ale podľa námestníka nemocnice Milana Lišku "ich choroba nesúvisela s plynom".
Doktorka Ižoldová, ktorá ich ošetrovala, povedala, že nemali problémy s dýchaním, ani kašľaním, čo im však presne bolo, si nepamätala. "Bolo tam veľa pacientov a už 30 hodín som v práci." Viac povedať nechcela.
Podľa matky jednej zo šestice postihnutých sa jej dcéra v pondelok "necítila dobre, domov prišla opuchnutá". Mladá žena išla potom na pohotovosť. Dobre sa necítila ani včera ráno, kontaktovala ju aj polícia. "Skoro vôbec sme nespali," povedala.
Ďalšia pracovníčka, ktorá sa v pondelok nadýchala plynu, si neželala hovoriť s médiami. Jej otec povedal, že mladé ženy sa boja a sú vystresované.
Včera boli všetci šiesti na kontrole a dnes ráno o ôsmej nastupujú znovu do práce. Hovorca banky Ján Onda povedal, že je to ich slobodné rozhodnutie a ich zdravotný stav je dobrý. "Určite sú mimo ohrozenia života. Jedna dáma má mierne bolesti, cítia sa unavení, ale je to skôr z nevyspatia. Inak sú všetci v poriadku."
Včera skoro ráno robili chemici v priestoroch banky nové merania a zistili len o niečo menšiu koncentráciu fosgénu a chlórpikrínu, ako vo štvrtok na pošte. Koncentrácia bola podľa Ažaltoviča nízka a nemohla nikoho zabiť.
Polícia už údajne našla i miesto, kde bola látka položená. Podľa informácií SME ide o otvorený priestor pri okne alebo pri dverách. Páchateľa polícia zatiaľ nepozná.
Fosgén a chlórpikrín u nás nikto nevyrába
Fosgén prvýkrát použili Nemci v roku 1917 v bitke pri Verdune. Objavili ho už v roku 1812.
V porovnaní s ostatnými bojovými plynmi bol fosgén zákernejší.
Ministerstvo hospodárstva hovorí, že na Slovensku neexistuje firma, ktorá by fosgén a chlórpikrín vyrábala.
"Tieto látky sa dajú vyrobiť v jednoduchých podmienkach z dostupných látok," povedal hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. "Nachádzajú sa vo viacerých podnikoch a nepodliehajú deklarácii. Je možné ich bežne objednať od chemických podnikov, ktoré ich dodávajú ako chemikálie."
Fosgén je dusivá bezfarebná látka. Pri teplote okolo 8 stupňov Celzia je kvapalná, pri vyšších teplotách sa mení na plyn. Ak je ho malé množstvo, tak sa pri izbovej teplote zmení na plyn za niekoľko sekúnd. Páchne ako čerstvo pokosená tráva.
Chlórpikrín je žlto-zelený v kvapalnom a plynnom stave. Z jedného skupenstva do druhého prechádza dlhšie ako fosgén.
Autor: ROMAN PATAJMONIKA ŽEMLOVÁ