Bratislava 28. septembra (TASR) Približne 300 miliónov korún bude potrebovať verejnoprávna Slovenská televízia (STV) na naplnenie novely zákona o STV, podľa ktorej minimálne desať percent jej vysielacieho času by mala tvoriť pôvodná slovenská tvorba. Parlamentný výbor pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá dnes predmetnú novelu z dielne poslancov Dušana Čaploviča (Smer) a Dušana Jarjabka (ĽS-HZDS) schválil.
"Náklady STV podľa predbežného odhadu hovoria, že táto desaťpercentná časť pokrýva objem asi tisíc hodín, a to predstavuje zhruba 300 miliónov korún," povedal dnes pre TASR predseda mediálneho výboru Ferdinand Devínsky (SDKÚ). Podľa jeho slov v praxi bude toto ustanovenie STV kvôli vysokej časovej náročnosti a nákladom napĺňať s problémami. Objem 10 percent pritom predstavuje denne 96 minút vysielania.
"To je nesplniteľná požiadavka aj pre STV, to žiadna televízia nie je schopná splniť, aby denne vysielala 96 minút celkom pôvodnej tvorby, pričom pod pôvodnou tvorbou sa rozumie tvorba, ktorá vzniká na území SR," poznamenal Devínsky. Ustanovenie považuje za nie veľmi šťastné a veľmi tvrdé. "Presadilo sa, že sa posunie účinnosť tohto zákona, ak by to teda malo prejsť v parlamente s tým, že tam bude polročný čas na to, aby STV sa pripravila. Ale v každom prípade si myslím, že ľahko sa môže stať, že toto ustanovenie zákona sa nebude dať naplniť," dodal. Poslankyňa za SDKÚ Eva Rusnáková v súvislosti s novelou podala pozmeňujúce návrhy, ktoré bližšie definujú činnosti, pod ktorými sa chápe pôvodná tvorba.
Výbor sa zaoberal aj výsledkami poslaneckého prieskumu na Vysokej škole múzických umení (VŠMÚ) v Bratislave. Najnovší vývoj podľa Devínskeho smeruje k tomu, že s vysokou pravdepodobnosťou minister školstva Martin Fronc nebude musieť na školu uvaliť tzv. nútenú správu. Devínsky spolu s Jarjabkom a Tomášom Galbavým (SDKÚ), ktorí s ním prieskum vykonali, zistili, že súčasné vedenie VŠMÚ prijalo opatrenia na riešenie problémov znižujúce finančný deficit s predpokladom vyrovnaného hospodárenia koncom roka. Pedagogická, vedecká a umelecká činnosť školy narušená nebola.
Poslanci výboru prerokovali správu o činnosti Rozhlasovej rady a zobrali ju na vedomie. "Všetky náležitosti, ktoré predložil pán predseda rady, boli v poriadku," poznamenal Devínsky.