Ale napriek tomu, že na Slovensku existuje viac ako dvadsať univerzít a vysokých škôl, ku ktorým pribúda pomaly sa rozširujúca ponuka súkromných subjektov alebo aktivít zahraničných vysokých škôl, najmä na vychytené odbory sa každoročne dostane iba zlomok tých, ktorí sa na ne prihlásili. Uchádzačov najmä na vychytené odbory je veľa - napríklad na právo sa hlásilo na Slovensku v minulom školskom roku viac ako 4400 študentov pričom slovenské právnické fakulty im ponúkali iba 1 121 miest.
Jednou z príčin je fakt, že úroveň našich stredných škôl je veľmi nevyrovnaná - môže sa ľahko stať, že jednotkár z jednej strednej školy má slabšie vedomosti ako trojkár z inej. Veľmi sa líši najmä úroveň maturantov zo stredných odborných škôl a absolventov gymnázií. Druhou príčinou je to, že jednotlivé univerzity kladú na uchádzačov o štúdium pri prijímacích pohovoroch rôzne požiadavky, líšia sa aj testy na prijímacie pohovory.
V mnohých prípadoch teda nestačí na úspešné absolvovanie prijímacie pohovorov iba „dobre sa učiť“ na strednej škole. Okrem toho sa môže nádejnému vysokoškolákovi stať, že hoci ho na univerzitu prijmú, nevydrží na nej ani jeden semester - mnohí totiž nie sú pripravení na vysokoškolský systém práce, úroveň a kvantum učiva, ktoré musia zvládnuť. „V minulom školskom roku ma prijali bez prijímacích pohovorov na strojársku fakultu, ale už v priebehu prvého semestra mi bolo jasné, že matematiku ani deskriptívu nezvládnem. Tak som to vzdala,“ hovorí Mirka Zámečníková, absolventka strojníckej priemyslovky. „Zamestnala som sa a popri tom som chodila na súkromné doučovanie.“
Mnohí študenti sa teda na pohovory snažia pripraviť - najmä tam, kde je silná konkurencia, alebo keď vidia, že ich stredná škola na štúdium na vysokej dostatočne nepripravila. Niektorí si zaobstarávajú v predstihu otázky alebo testy z prijímacích pohovorov v predošlom školskom roku, ďalší si zase rozhodnú poistiť tým, že sa zapíšu na kurzy, ktoré ich majú na pohovory pripraviť.
Kontakty na vzdelávacie organizácie, ktoré na prijímacie pohovory pripravujú, sa dajú nájsť na internete. Niektoré vzdelávacie agentúry tiež ponúkajú svoje služby priamo na stredných školách. Vybrať si pritom môžete od krátkodobých sústredení pred prijímacími pohovormi až po dvojsemestrálne štúdium s viac ako sto vyučovacími hodinami.
Prípravný kurz má okrem doučenia konkrétneho učiva aj ďalšiu výhodu - pripraví kandidáta na spôsob práce na prijímacích pohovoroch. „Trochu sa to podobá tréningom, ktoré pripravujú športovca na vrcholové a kvalitne obsadené preteky,“ hovorí Ivan Rapoš z psychologickej poradne pre vysokoškolákov Univerzity Komenského. „Kurz môže pomôcť uchádzačovi o štúdium vyladiť formu tak, aby ho napätie spojené so skutočnou skúškou neblokovalo, ale umožnilo mu podať optimálny výkon. Zvyšuje sa sebaistota a vlastný prehľad o kapacitách, ktorými človek disponuje.“
Autor: Monika Gáliková