Zhovárame sa s manažérom vzdelávania zo Slovenského inštitútu vzdelávania Tomášom Kadnárom.
Najviac kurzov ponúka prípravu na prijímacie pohovory na právnické, lekárske a ekonomické fakulty. Aký je rozdiel medzi českými a našimi pohovormi?
„Naše právnické fakulty nemajú prijímacie pohovory z logiky, zatiaľ čo v Čechách je to bežné. Priekopníkom v tomto smere je u nás nová súkromná právnická škola Jána Čarnogurského. Na našich právnických fakultách nie sú zvyčajne ani testy z cudzích jazykov. Niektoré fakulty kladú dôraz viac na dejiny, iné na všeobecno-politický prehľad a medzinárodné právo. Požiadavky jednotlivých univerzít sú dosť odlišné.“
Ale študenti dnes môžu podať viac prihlášok a tak sa hlásia aj na niekoľko fakúlt naraz.
„Považujeme za lepšie, zamerať prípravu na konkrétnu fakultu. Myslím si, že nie je možné naučiť sa v jednom kurze na prijímacie pohovory na niekoľko rôznych fakúlt. Napríklad Právnická fakulta v Bratislave uvádza v prípravných materiáloch štyritisíc otázok a každá z nich má niekoľko možností odpovedí. Všetkými by ste mali prejsť, naučiť sa na ne reagovať. Plus odporúčaná literatúra.“
Čo teda považujete za riešenie?
„Kurz sa musí zamerať na jednu z uvedených fakúlt. Ostatné môžu byť nanajvýš doplnkové. Inak nenaučí poriadne ani na jednu fakultu. Podľa mňa si treba vybrať jednu školu a sústrediť sa v príprave na splnenie jej požiadaviek a ostatné brať iba ako náhradné riešenie.“
Mnohí vnímajú ako korupciu, keď takéto kurzy organizujú samotné vysoké školy: zaplať tri tisícky za kurz a prijatie máš isté. Čo vy na to?
„Viem, že tento problém rezonuje vo verejnosti. Ale činnosť vysokých škôl určite nie je nezákonná. Okrem toho žijeme v trhovom mechanizme a i keď niektoré školy nerobili kurzy, začal ich robiť niekto druhý, pretože dopyt tu je. A podľa mňa je úlohou vysokých škôl tento dopyt naplniť aby vznikla transparentná ponuka, ktorá bude otvorená pre každého, kto si kurz zaplatí. Lebo inak využijú príležitosť iné subjekty a vytvoria netransparentnú ponuku, kde bude klesať kvalita.“
Autor: Monika Gáliková