RATISLAVA - Politici dostanú v týchto dňoch návrh na sociálnu reformu, ktorá je oveľa radikálnejšia ako tá predošlá. Spočíva v tom, že každý občan štátu by dostával od narodenia až do smrti istú sumu peňazí ako sociálnu dávku bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nie. Táto myšlienka existuje ako teória už 40 rokov, ale nikto si ju zatiaľ netrúfal uplatniť.
Teraz s ňou v prepracovanej podobe prichádza autor slovenskej daňovej reformy Richar Sulík. Tvrdí, že to zvýši príjmy pracujúcej časti obyvateľstva aspoň o 800 korún. Zároveň reforma zruší odvody pre zamestnávateľov a radikálne zjednoduší sociálny systém.
Sulík má už podporu Republikovej únie zamestnávateľov a mieni pre svoju myšlienku získať aj odbory a ľavicové strany. Systém totiž podľa neho znižuje nezamestnanosť a zvyšuje blahobyt pracujúcich.
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník je zatiaľ opatrný. Aj on chce znižovať odvodové zaťaženie, ale Sulík to chce dosiahnuť "inou cestou". Kaník je o nej ochotný diskutovať, hoci "naša cesta sa nám zdá schodnejšia". Ministerstvo financií sa k návrhu reformy vyjadrí, až keď sa s ním bližšie oboznámi.
Aj opozícia je vo vyjadreniach opatrná. "Odvody sú dnes privysoké, ale nie som presvedčený o tom, že takýto systém by neskolaboval," povedal Sergej Kozlík z HZDS. Jednou z jeho výhrad je, že občania, ktorí si budú chcieť zlepšiť živobytie, sa budú musieť komerčne pripoistiť. To im uberie z peňazí, ktoré by vďaka novému systému usporili.
Kozlík si nie je istý ani tým, či budú chcieť ľudia pracovať za nízku mzdu, ak budú automaticky dostávať dávku od štátu. Sulíkov návrh počíta so sumou vo výške zdaneného životného minima.
Čo má priniesť reforma
- Jediný odvod, ktorý zaplatí zamestnanec.
- Jedinú sociálnu dávku, ktorú dostanú aj zamestnaní občania.
- Zvýšenie čistých príjmov.
- Zvýšenie zamestnanosti.
- Odbúranie úradníckeho aparátu.