BRATISLAVA - Podnikatelia, ktorí tunelovali firmy získané v privatizácii, stále unikajú spravodlivosti. Súdy zatiaľ definitívne rozhodli vo veci jediného privatizéra - ten bol zbavený obvinenia a dnes je na slobode. O aktuálny stav trestných stíhaní vo veciach tzv. „veľkej privatizácie“ sa bude v stredu zaujímať už aj vláda.
Sudcovia sa nezaoberajú žiadnou kauzou tunelovania sprivatizovaného majetku s výnimkou podnikateľa Karola M., ktorý sa zdržiava v Rakúsku a ktorého prípad je na Najvyššom súde. Tento privatizér je trestne stíhaný z podvodu a jeho spis sudca vrátil prokurátorovi na došetrenie.
Karol M. čelí obineniu z podvodu pri privatizácii piešťanských kúpeľov. Ako zakladateľ, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ firmy Vadium Group spolu s ďalšími šiestimi osobami údajne podvodne previedol 51 % akcií kúpeľov najprv na Spoločnosť zamestnancov piešťanských kúpeľov a potom na Vadium Group. Štátu tým mal spôsobiť škodu najmenej 602 miliónov korún.
Naproti tomu, prácu majú prokurátori - na ich stoloch leží desať obvinení. Krajská prokuratúra v Bratislave eviduje tri, v Trenčíne dve a v Košiciach päť trestných stíhaní. Práve prokurátor je posledným článkom reťazca orgánov činných v trestnom konaní a spis predkladá rovno súdu.
Tesne pred žalobou a postúpením súdu je podľa informácií ministerstva spravodlivosti kauza Nafta Gbely. Podnikateľ Vladimír P. je spolu s dvoma komplicmi obvinený z trestného činu podvodu. Mal sa ho dopustiť uzatváraním fiktívnych zmlúv medzi jeho firmou Arad a Naftou Gbely. Naftu pritom prostredníctvom Druhej obchodnej vlastnil Arad.
Vo zvyšných kauzách „veľkej privatizácie“ sa zatiaľ neskončilo vyšetrovanie. Napríklad kedysi medializovaný prípad Cebo Holding Slovakia, ktorý lacno sprivatizoval Závody 29. augusta v Partizánskom a nezhodol sa s inou podnikateľskou skupinou, čo vyvrcholilo vraždou riaditeľa, stojí na študovaní spisu obvinenými a ďalšími oprávnenými osobami. V tejto kauze vyšetrovateľ obvinil členov predstavenstva Mariána G. a Pavla S.
TOMÁŠ VELECKÝ