Najlepšie podmienky pre našich atlétov sú na školách - v USA...

V tímoch amerických univerzít sa stretávajú talenty z celého sveta. Dostať šancu nie je až také tažké, ako by sa na mohlo zdať. V prípade plného štipendia škola zabezpečí športovcovi živobytie a plnohodnotnú prípravuAmerická atletika je najkvalitnejšia .

Najlepší výkon slovenského atléta na OH v Aténach dosiahol 7. miestom kladivár Libor Charfreitag. Po olympijskej sezóne sa 26-ročný Trnavčan zotavuje v texaskom Dallase a po prvý raz v kariére plánuje ozajstnú dvojfázovú kladivársku prípravu. O ukončení vyššieho univerzitného vzdelania tzv. stupňa masters v oblasti ekonómie zatiaľ slovenský rekordér neuvažuje.

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

V tímoch amerických univerzít sa stretávajú talenty z celého sveta. Dostať šancu nie je až také tažké, ako by sa na mohlo zdať. V prípade plného štipendia škola zabezpečí športovcovi živobytie a plnohodnotnú prípravuAmerická atletika je najkvalitnejšia na svete. Nečudo, veď USA majú najširšiu základňu, ktorá má vytvorené tie najlepšie podmienky na prípravu. V celom systéme hrá najvýznamnejšiu úlohu stredoškolský a vysokoškolský šport.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vysoké školy sú podľa veľkosti a množstva atlétov zaradené do troch hlavných asociácií - NCAA združuje najväčšie vysoké školy, NAIA menšie a NJCAA sa zameriava na atlétov, ktorí študujú len dva roky a získajú iba bakalársky titul.

Všetky organizácie usporadúvajú úplne nezávislé súťaže. Niektoré veľké preteky sú spoločné, ale víťazi sa určujú samostatne. Výhodou väčších podujatí je lepšia konkurencia, navyše na mnohých sa zvyknú predstaviť aj hotoví profesionáli.

Najvýznamnejšie z hľadiska prestíže školy sú vysokoškolské majstrovstvá USA, ktoré každá asociácia vyhlasuje zvlášť.

Vysokoškolák nesmie byť profesionálom

V USA je neustály vysokoškolský atletický boom zákonite sprevádzaný vysokou účasťou na jednotlivých pretekoch, veľkým záujmom o ne i zo strany fanúšikov, veď vždy ide o česť školy byť lepší než rivali z ostatných univerzít. Mnohonárodnostné súťaže sú okrem množstva domácich atlétov obsadzované najviac Kanaďanmi, Keňanmi, Angličanmi, Nemcami, Ukrajincami, Rusmi či atlétmi z Nového Zélandu.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkou štipendijného vysokoškolského športovania je podpísať, že počas štúdia na škole atlét nedosiahne a nikdy predtým nedosiahol žiadne profesionálne príjmy v rámci atletickej činnosti. Po skončení má každý otvorené dvere do profesionálneho sveta. Presadia sa však len tí najlepší, okolo 98 percent absolventov s aktívnou atletikou úplne skončí. Ten, kto pokračuje ako profesionál, väčšinou vstúpi do klubu. Najlepší sa sústredia v takzvaných sponzorských kluboch, akými sú svetoznáme firmy Nike či Adidas. Fungujú aj mestské kluby, ktoré však atléta podporujú v omnoho menšej miere.

K rastu pomáha štipendium

Ani slovenský atlét nie je bez šance ísť za omnoho lepšími podmienkami, než aké dokáže ponúknuť upadajúce zázemie u nás. Treba však dosahovať istú výkonnostnú úroveň a mať aj trochu šťastia. Prvé, čo sa americkí tréneri pýtajú, sú osobné rekordy.

SkryťVypnúť reklamu

Najjednoduchšou formou, ako sa nakontaktovať na jednotlivé atletické kluby v rámci vysokých škôl, je internet. V prípade úspechu dostáva atlét od školy štipendium, ktoré závisí čisto od výkonnosti. Môže byť úplné alebo čiastočné. Športovec podpisuje zmluvu v peniazoch, ale jej plnenie je nepeňažné, a to vo forme školného, stravy, ubytovania či športovej výbavy. V prípade úplného štipendia je atlét zabezpečený po všetkých stránkach a na existenciu za morom nepotrebuje žiadne ďalšie prostriedky. Vo voľnom čase má navyše možnosť privyrobiť si na brigáde. Každý zahraničný študent musí navyše spraviť jazykové testy TOEFL, dajú sa absolvovať už aj v Košiciach a Bratislave. Odhodlať sa na zahraničnú anabázu sa každopádne vyplatí a získať štipendium nie je až také ťažké, ako by sa mohlo zdať. Úspešnú športovo-študijnú cestu do zámoria tak v posledných rokoch absolvovali nielen slovenskí reprezentanti Charfreitag, Protičová, Šaríková a Lovrantová, ale napríklad už spolu päť atlétov relatívne malého bratislavského klubu MAC Rača.

SkryťVypnúť reklamu

Šport prepletený s učením

Denný program má každý športovec doslova nabitý. Prvoradé sú tréningy a podľa nich si každý prispôsobí rozvrh vyučovacích hodín. Prvý tréning je ráno pred vyučovaním, druhý po ňom. Niektorý večer zostane čas i na posilňovňu. Množstvo nabehaných kilometrov závisí od individuálneho tréningového plánu.

Cez víkend je rytmus dňa iný. Skoro každý víkend sú totiž preteky, veľa sa cestuje, väčšinou už v piatok. Na väčšie mítingy sa odchádza aj na celý týždeň, škola absenciu ospravedlní. Všetky testy a skúšky však študent musí úspešne absolvovať bez výnimky do konca semestra.

Účasť atlétov jednotlivých škôl na pretekoch závisí aj od toho, koľko má škola peňazí. Často sa totiž cestuje lietadlom aj na druhý koniec krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu