sa budú aj kapitálová sila záujemcov, rozvoj ropnej cesty cez Slovensko, ako i schopnosť zhodnotiť podiel štátu v podniku.
Boj o monopolného prepravcu ropy, ktorý vlastní ropovod Družba, zvedú iba dve spoločnosti.
Predbežný záujem o akcie podniku pritom ešte v júli oficiálne prejavilo až 19 spoločností, čo bolo vtedy vnímané veľmi pozitívne. „Ide o významné európske aj zámorské spoločnosti z ropného priemyslu. Takýto záujem prekonal naše očakávania,“ povedal v júli pre SME minister hospodárstva Ľubomír Harach. Po piatkovej uzávierke záväzných ponúk zostali v hre len domáci Slovnaft, ktorý je od ropovodu Družba bytostne závislý a ruský Yukos, ktorý zatiaľ na Slovensku nevyvíja žiadne aktivity. „Nie je to tragédia,“ reagoval pre SME Harach.
Počet záujemcov od prejavenia predbežného záujmu až k predloženiu záväzných ponúk nie je pri privatizácii zriedkavý.
Okruh skutočných záujemcov, ktorým bolo umožnené vykonať v Transpetrole hĺbkovú kontrolu, sa tak v októbri zúžil na šesť. Skloňovalí sa mená troch ruských spoločností - Rosneft, Surgutneftegas a Yukos, amerického koncernu Texaco, Českej rafinérskej, ako i domáceho Slovnaftu.
Rosneft pritom otvorene pomenoval dôvod odstúpenia z tendra - ide o nevyjasnené spory so skupinou firiem, ktoré sa snažia ovládnuť 34 percent akcií Transpetrolu. Tie v roku 1998 neoprávnene získali exekúciou ich pohľadávky voči ministerstvu financií. Stalo sa tak napriek tomu, že tento rezort nemal s Transpetrolom žiadne vlastnícke vzťahy.
Po rozbehnutí privatizácie sa spor obnovil, potom ako súd v Humennom vydal predbežné opatrenie na zablokovanie akcií Transpetrolu. Teraz sa čaká na výsledok odvolania ministerstva hospodárstva na Krajskom súde v Prešove.
Podľa Haracha sú aj napriek týmto sporom zostávajúce ponuky dvoch investorov veľmi zaujímavé. „Vzhľadom na ponúkaný rozvoj prepravy ropy cez Slovensko a zhodnocovanie kapitálového podielu štátu v podniku, môžem povedať, že sú ponuky veľmi priaznivé,“ skonštatoval Harach.