Francoise Saganová bola jedným zo symbolov francúzskej kultúry druhej polovice 20. storočia. FOTO - TASR/AFP
PARÍŽ - Populárnu francúzsku spisovateľku Francoise Saganovú, ktorá zomrela v piatok vo veku 69 rokov, pochovajú zajtra v dedinke Seuzac neďaleko jej rodiska. Slávna autorka skonala v nemocnici v meste Honfleur na severe Francúzska na krvnú zrazeninu v pľúcach.
Francoise Saganová sa narodila v roku 1935 v mestečku Cajarc, odkiaľ sa po vojne presťahovala do Paríža. Pseudonym Saganová si vybrala podľa postavy z knihy Marcela Prousta Hľadanie strateného času.
V literárnej brandži sa preslávila už debutovým románom Dobrý deň, smútok (Bonjour Tristesse) z roku 1954, za ktorý získala cenu Prix de la Critique. Pritom túto melancholickú knihu, ktorá sa stala bestsellerom medzi európskou mládežou, napísala ako sedemnásťročná za tri týždne a jej obsah vyvolal svojho času škandál nielen vo Francúzsku.
Napísala vyše štyridsať románov, no venovala sa i divadlu a filmu. Časť z jej literárnej tvorby existuje aj v slovenských či českých prekladoch ako napríklad Máte rada Brahmsa, Zrkadlo či Hodvábne oči.
S poklonou sa po jej úmrtí ponáhľal aj francúzsky prezident Jacques Chirac. "Autorka svetoznámych románov ako Dobrý deň, smútok a Máte rada Brahmsa bola výnimočnou osobnosťou francúzskeho i svetového literárneho života. So svojím originálnym štýlom Francoise Saganová poskytla čitateľom svedectvo o dobe a spoločnosti, v ktorých žila," vyhlásil.
Francoise Saganová, vlastným meno Francoise Quoirezová, sa pred niekoľkými rokmi ocitla pred súdom pre daňové podvody. Zhoršujúci sa zdravotný stav jej nedovolil zúčastniť sa na procese, z ktorého vyviazla s podmienečným trestom.
(tasr, her)