Americké nálety vo Fallúdži si cez víkend vyžiadali aj civilné obete.
FOTO REUTERS
BAGDAD - Situácia v Iraku sa napriek optimizmu irackého premiéra Ijáda Allávího aj americkej administratívy nezlepšuje. Dramaticky sa zvyšuje sa počet útokov, obetí, únosov a rozširuje sa územie, ktoré ovládajú militanti. Vyplýva to zo správy, ktorú vypracovala americká bezpečnostná služba Kroll Security International a ukázali to aj víkendové udalosti.
Počas víkendu Američania trikrát bombardovali Fallúdžu, kde sa podľa spravodajských informácií na útoky Iraku pripravujú teroristi zo skupiny Tawhíd a džidáh Músú Zarkávího. Útoky si vyžiadali najmenej 16 obetí, podľa nemocničných zdrojov boli medzi nimi aj ženy a deti. Z trosiek zničenej budovy sa podarilo vytiahnuť živé batoľa. Fallúdžu Američania bombardujú pravidelne a tvrdia, že tam zabili duchovného vodcu organizácie Abú Šamiho.
V Bagdade zasa zabili sedem Iračanov, ktorí sa uchádzali o prácu v Národnej garde. Tú Iračania označujú za kolaborantskú organizáciu. Kolaborácia sa začína prejavovať aj opačným smerom. Američania vyhlásili, že zatkli šéfa Národnej gardy v Bakúbe, ktorý spolupracoval s militantmi.
Stále nejasný bol aj osud uneseného Brita Kena Bigleyho. Na jednej z islamistických stránok, ktorá zväčša neposkytuje priestor teroristom sa objavili informácie, že Bigleyho už zavraždili. Briti však o tom silne pochybujú. V Iraku zatiaľ o jeho oslobodení rokovali zástupcovia britskej moslimskej komunity. Premiér Blair však varoval pred falošnými nádejami, že Bigleyho prepustia.
Správu spoločnosti Kroll Security International o bezpečnosti v Iraku, ktorá nebola určená novinárom, poskytol anonymný zdroj denníku Washington Post. Píše sa v nej, že od prevzatia moci irackou dočasnou vládou v júni sa počet denných útokov zvýšil zo 40 na 70. Podľa správy nejde len o veľké teroristické útoky, ale aj ostreľovanie, hádzanie kameňov na amerických a irackých vojakov a menšie incidenty.
Problémom tiež je, že sa rozširuje územie odporu. Iracký premiér Alláví tvrdí, že jediným skutočne nebezpečným miestom v Iraku je Fallúdža - bašta sunnitského odporu. Zo správy spoločnosti Kroll však vyplýva niečo iné: násilie je bežné v najmenej siedmich z osemnástich irackých provincií, pričom ide o najľudnatejšie provincie. Nebezpečný je aj Bagdad: tam sa denný počet útokov vyšplhal na 22.
Správa tiež očakáva nárast počtu útokov a opisuje ako sa z Iraku vytrácajú humanitárne organizácie aj novinári. Tí už väčšinou len sedia v bagdadských hoteloch.
(mik, reuters)