j vojny, dá sa vyrobiť v laboratóriu.
Na rýchlu otravu by koncentrácia plynu vo vzduchu musela byť veľmi vysoká. V tom prípade by mohli byť ľudia aj do minúty mŕtvi. Pri nízkej koncentrácii by v zamorenom priestore museli stráviť niekoľko dní. Všetky tieto informácie sú dostupné na internete.
Pri určitom množstve plynu môže dôjsť k poškodeniu pľúc, ľudia kašľú, ťažko sa im dýcha. Otrava sa nemusí prejaviť hneď, ale až po niekoľkých dňoch. Ľudí, ktorí sa vo štvrtok plynu na pošte nadýchali, previezli do nemocnice a už na druhý deň ich začali púšťať domov. "Cez víkend sa sem nikto s problémami nevrátil," povedala včera pre SME službukonajúca sestrička v petržalskej nemocnici. Podľa agentúry TASR v sobotu zostala v nemocnici zo 46 ľudí iba jedna žena, ktorá mala problémy s krvným tlakom. Ostatní nemali žiadne zdravotné ťažkosti.
Celý prípad vyšetruje polícia. Vyšetrovateľ zatiaľ odmieta zverejniť akékoľvek podrobnosti, nechce ani potvrdiť, či naozaj išlo o fosgén a v akej koncentrácii. "Zverejnenie podrobností by mohlo významne sťažiť alebo zmariť úspešné vyšetrenie prípadu. Ak polícia tento týždeň dospeje k záverom, určite ich zverejníme," povedal hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. Polícia skúma aj motív činu.
Na otázku, či polícia stále nemá hotovú expertízu a prečo to tak dlho trvá, povedal, že expertíza je základná vec, od ktorej sa odráža vyšetrovanie, preto "si vyšetrovateľ detailné podrobnosti o týchto plynoch, ich pôvode, koncentrácii a účinkoch zatiaľ neželá zverejniť". Postihnutí ľudia boli na lekárskych prehliadkach a "lekári bratislavských nemocníc ich o ich zdravotnom stave určite podrobne informovali". Policajné informácie vraj pre ich zdravotný stav nie sú momentálne dôležité. (mož)