Návrhy na personálne zmeny v HZDS však nepadli.
Návrh zákona sa nedostal do druhého čítania, chýbali práve hlasy neprítomných poslancov HZDS, medzi nimi i Vladimíra Mečiara. Podpredsedovia sa bránili, že sa v tom čase venovali zahraničnej delegácii.
"Takúto úprimnú a priamočiaru diskusiu som za šesť rokov v politike ešte nezažil. Považujem ju však za potrebnú," povedal Jarjabek. "Súvisí s tým, že ĽS-HZDS sa profiluje ako stredová strana a ukazuje sa, že veľa ľudí pri určovaní hraníc stredu nemá jasno. Ja sám sa posúvam kúsok doľava, pretože zastupujem školstvo a kultúru, čo sú nezárobkové rezorty." Kritický bol podľa informácií SME aj prejav Miroslava Maxona.
Na Mečiara však Jarjabek ťažké srdce nemá. "Predsedovia strán zastúpených v parlamente i predseda parlamentu majú naozaj veľa povinností. Ale ostatní poslanci sú viazaní programom a mali hlasovať. Poslanecký mandát nemôže byť kšeftom ani sociálnym zabezpečením," hovoril rozhorčene. Rozkol v hnutí vylúčil.
Predstavenstvo chce v poslaneckom klube HZDS odstrániť disharmóniu a zlepšiť spoluprácu. Disharmónia sa podľa ústredného tajomníka Františka Blanárika prejavuje v unáhlených mediálnych vystúpeniach poslancov vo veciach, ktorým má predchádzať diskusia v klube. Mečiar sa zas klubu poďakoval za jednoznačný postoj k "antisociálnej" reforme zdravotníctva.
Predstavenstvo potvrdilo odmietavý postoj HZDS k privatizácii energetiky a Mečiar zhrnul doterajšie pôsobenie vládnej koalície. "Na politickej scéne nebude dovtedy normálna situácia, ak o prijatí niektorých dôležitých zákonov nebudú rozhodovať legitímne parlamentné strany, ale ich osud bude závisieť od skupiny tzv. nezávislých poslancov, ktorí hlasujú podľa toho, ako sa s nimi kto dohodne, alebo ako sa im to hodí," povedal hovorca Žvach. (bej)