Čerstvo schválený systém bude podľa neho fungovať tak, že každá vláda bude môcť rozhodnúť, za čo sa bude platiť a čo bude zadarmo. Sám je však presvedčený, že ľudia nebudú u lekára platiť viac ako dnes. "Neprichádza do úvahy zvýšenie poplatkov." Myslí si, že viac sa nebude platiť ani podľa budúcej vlády. Navyše, liečenie všetkých kritických chorôb bude musieť byť aj v budúcnosti zadarmo.
Poslankyňa SF Ľubica Navrátilová je však presvedčená, že občania budú zákonite platiť viac. "Ja neverím, že sa dá s rovnakým množstvom peňazí dosiahnuť lepšia zdravotná starostlivosť," povedala v STV.
Reformu tam kritizoval aj Milan Urbáni z HZDS. Dodal však, že "v budúcnosti musí byť vyššia zdravotná starostlivosť nezávisle od týchto zákonov". Tvrdo kritizoval vznik nového úradu pre dozor, ktorý bude kontrolovať hospodárenie zdravotných poisťovní a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. "Tento úrad bude v prvom rade hájiť záujmy našich občanov. To bude bič na nemocnice a poisťovne," hovorí Zajac.
Navrátilová si nevie predstaviť, ako sa budú vyberať do úradu ľudia, tak aby boli čistí a nezávislí. Tvrdí však, že kontrola musí byť veľmi prísna, podobne ako je prísny dôchodkový úrad v Čile. Ten však podľa nej svoju autoritu získal len vďaka tomu, že bol pri moci Pinochet.
Urbáni neverí, že reforma automaticky zníži korupciu. Aj keď možno pacienti prestanú podplácať lekárov, bude hroziť, že lekári začnú podplácať poisťovne, aby s nimi uzavreli lepšie zmluvy. Podľa Navrátilovej kým budú čakacie zoznamy na operácie, budú sa snažiť podplácať aj pacienti. (pcs)