"Chceli sme to postaviť aj na nových tvárach, ktoré majú istý ohlas vo verejnosti. Také osobnosti sme oslovili, ale ani jedna nedala súhlas, že by sa do takejto úlohy pustila," hovorí Ftáčnik.
Líder SDSS Jaroslav Volf povedal, že Slovensko je raritou, pretože tu existujú "malé straničky", ktoré sú členmi Socialistickej internacionály. Na to, aby boli alternatívou, potrebujú konkurenčnú agendu, ale aj Smer sa po tretej ceste hlási k sociálnodemokratickým princípom.
Opozičná politika je spojená aj s osobnosťami. "My, ktorí sme stáli vo vedení tých strán, ťažko oslovíme verejnosť. Chcelo by to nových ľudí a tí nerastú na strome, je ťažko ich vychovať v priebehu dvoch, troch mesiacov," povedal Volf. Podľa neho ďalším dôvodom bola "ekonomika", pretože strana nemá šancu, ak nemá možnosti, ako propagovať svoj program.
Šéf SDĽ Ľubomír Petrák povedal, že po zhodnotení všetkých možností strany dospeli k záveru, že reálna ľavicová politika "sa bez Smeru nedá robiť". Zdá sa mu preto racionálnejšie spojiť sily a pripojiť k Smeru prednosti ostatných strán.
(sp)