Ľavicové strany už raz dohodu o spoločnom postupe podpísali - bolo to v marci a týkala sa postupu vo voľbách do Európskeho parlamentu. Okrem SDĽ, SDSS a Smeru ju podpísala aj Strana zelených na Slovensku.
FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Smer mieni pod svojím vedením zjednotiť stredoľavú politickú scénu. Rokuje preto o zlúčení s mimoparlamentnými ľavicovými stranami SDĽ, SDSS a SDA.
"Chceme ponúknuť silnú alternatívu voči pravicovej vláde a nerozdrobovať hlasy ľavice," hovorí generálny manažér a poslanec Smeru Igor Federič.
Azda najviac pokročili rokovania s SDĽ, ktorá bola materskou stranou šéfa Smeru Roberta Fica. SDĽ podľa svojho predsedu Ľubomíra Petráka ponúka zázemie na regionálnej a komunálnej úrovni, dostatok odborníkov a stranícke štruktúry, ktoré môžu pomôcť pri organizovaní politických akcií Smeru.
Bývalí prominenti SDĽ, ktorí stranu priviedli k drvivej volebnej porážke v roku 2002, zostali radovými členmi. Viacerí však pomáhajú strane na odbornej úrovni. Petrák spomenul exministrov pôdohospodárstva Pavla Koncoša a sociálnych vecí Petra Magvašiho.
Smer chce využiť potenciál odborníkov SDĽ, Federič však pochybuje o tom, či majú bývalé špičky SDĽ šancu dostať sa na čelné pozície v Smere. O menách a obsadení kresiel sa podľa neho teraz aj tak nerokuje. SDĽ je ešte aj dnes početnou stranou, oficiálne má tesne pod 10-tisíc členov, kým Smer okolo 7-tisíc.
SDSS má návrh dohody so Smerom pripravený už dlhšie. Koncom októbra zasadne jej ústredná rada a ak budú súhlasiť tri pätiny okresov, predseda Jaroslav Volf zvolá zjazd, aby integráciu so Smerom schválil. Volf predpokladá, že vo vrcholových orgánoch Smeru by mal byť aj predstaviteľ SDSS. "Ak by sa narážalo na moju osobu, ja som sa neuchádzal o toto umiestnenie," povedal. Podľa neho je dôležitá politika sociálnej demokracie, "nielen fiktívna s naším takmer nulovým vplyvom".
SDA sa rozhodla, že tiež začne rokovania so Smerom. Predseda SDA Milan Ftáčnik povedal, že koncom novembra bude snem a ten rozhodne o existencii strany. Za kľúčové Ftáčnik považuje, aby sa posilnil sociálnodemokratický charakter Smeru.
Smeru sa spravdla vyčíta istý populizmus a netolerantný postoj k národnostným menšinám. Ftáčnik povedal, že SDA svoje výhrady formulovala a bude o nich so Smerom hovoriť. Ocenil, že Smer predložil alternatívu k zdravotníckej reforme. "To je to, ako si predstavujeme politiku, nielen kritiku vlády," poznamenal Ftáčnik.
Možné zjednocovanie ľavice znepokojuje komunistov. Líder KSS Jozef Ševc sa obrátil na členov SDĽ, aby sa nedali zmanipulovať. "KSS členom SDĽ ponúka čestnú spoluprácu, serióznosť, a nie chytráčenie, spoločný zápas proti chudobe a kapitálu," povedal agentúre Sita. Petrák reagoval, že "ide o zbytočný výkrik do tmy". (sp)