BRATISLAVA - Aj keď vláda ešte neurčila investora, ktorý získa 66 percent Slovenských elektrární, treba rátať s tým, že výnos z ich privatizácie bude tým nižší, čím neskôr prídu peniaze. Môže za to vývoj kurzu, ktorým sa prepočítajú zaplatené eurá na slovenské koruny.
"Treba sa pripraviť na to, že aj pri predaji elektrární vznikne kurzová strata," hovorí ekonóm ING Bank Ján Tóth. V čase od určenia víťaza tendra do samotného zaplatenia totiž môže jedno euro zlacnieť aj o celú korunu. Kým teda napríklad ponuka talianskej firmy Enel znie dnes v prepočte na 33,6 miliardy korún, po zaplatení to môže byť o 840 miliónov korún menej.
Spoločnosť PricewaterhouseCoopers, ktorá vláde radí pri predaji elektrární, preto zváži možnosť poistiť sa proti tomuto riziku špeciálnym obchodom na devízovom trhu - tzv. hedgingom. Rozhodujúce budú náklady, ktoré sa s takouto operáciou spájajú. Tóth si myslí, že takáto operácia možno ani nebude nutná. "Kurz koruny oproti euru je stabilný a pomerne dobre predvídateľný. Otázka hedgingu preto nie je zďaleka taká horúca, ako to bolo pri predaji plynární," povedal.
Keď štát predával Slovenský plynárenský priemysel za doláre, neočakávané oslabenie americkej meny spôsobilo, že štát zinkasoval o deväť miliárd korún menej, ako sa pôvodne predpokladalo.
Autor: ij