Novinár Terry Anderson bol takmer sedem rokov rukojemníkom

V roku 1991 sa po pätnástich rokoch skončila občianska vojna v Libanone. V tomto roku 4. decembra sa zároveň skončila najznámejšia rukojemnícka dráma spojená s touto vojnou. Do rúk amerického veľvyslanca v sýrskom Damasku bol odovzdaný bývalý spravodajca


FOTO - ARCHÍV



americkej tlačovej agentúry AP Terry Anderson. V rukách únoscov, islamských extrémistov podporovaných Iránom, strávil presne šesť rokov, deväť mesiacov a 18 dní. „Ľudia mi hovoria libanonská obeť, hovoria, že som stratil sedem rokov života. Nestratil som ich. Žil som ich,“ vyhlásil novinár, keď sa päť rokov po prepustení v spievode kamier CNN vrátil znovu do Libanonu.

Ozbrojenci z Organizácia islamskej vojny zastavili Andersonovo auto, keď sa 16. marca 1985 vracal domov z rannej tenisovej partie. Bejrút vtedy rozdeľovala frontová línia. Únoscovia neskôr prezentovali únos ako súčasť svojho boja proti americkým záujmom. Medzi osemnástimi cudzincami unesenými v 80. rokoch bol Anderson rukojemníkom blízkovýchodného konfliktu najdlhšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Únoscovia žiadali najprv prepustenie páchateľov atentátu v Kuvajte, väznených v tom čase už dva roky. S pribúdajúcimi rokmi však Andersonova cena rástla. Atentátnikov v Kuvajte napokon oslobodila invázia irackej armády Saddáma Husajna v roku 1990. Andersonovým menom sa oháňala aj skupina Hizballáh, keď chcela dosiahnuť prepustenie svojich vodcov, väznených v Nemecku.

Andersonova manželka i príbuzní ďalších rukojemníkov často kritizovali vládu Ronalda Reagana pre nečinnosť. Väzni zatiaľ zažívali svoje peklo. Vláčili ich zviazaných z miesta na miesto, držali v opustených domoch, pivniciach či na balkónoch v reťaziach. Často ich bili a vyhrážali sa im smrťou. Troch z rukojemníkov únoscovia naozaj zabili po bombardovaní Líbye v roku 1986 a útoku Izraela na Organizáciu pre oslobodenie Palestíny.

SkryťVypnúť reklamu

Anderson sa na slobodu napokon dostal výmenou za libanonských a palestínskych zajatcov väznených v Izraeli. Za svoju slobodu vďačí priaznivej politickej klíme uvoľňovania napätia na Blízkom východe, procesu, ktorý predznamenala mierová konferencia v Madride v roku 1991. Počas príprav na túto konfrenciu vtedajší americký minister zahraničných vecí James Baker tajne vyjednával s Iránom aj o prepustení amerických rukojemníkov. Veľkým dielom sa o ich oslobodenie pričinil generálny tajomník OSN Javier Pérez de Cuellar.

V roku 1991 sa Izrael aj Hizballáh, organizácia, ktorá sa sformovala na sklonku libanonskej vojny zo šiítskych milícií, dohodli na vzájomnej výmene väzňov. Otázkou bolo už len - koľko za koľko. Od septembra do decembra 1991 prepustili únoscovia desať rukojemníkov a v ich rukách ostali už len dvaja Nemci, no aj ich oslobodenie už bolo vlastne vyjednané. Anderson prišiel na rad úplne posledný.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď svojich únoscov nikdy nevidel - oči mal často zaviazané a jeho väznitelia sa maskovali - šéf Hizballáhu Nasralláh mohol byť jedným z nich. „Nepoviem, či tieto akcie boli správne, alebo nie. Boli krátkodobé s krátkodobými cieľmi a dúfam, že sa už nestanú,“ povedal mu Nasralláh v roku 1996 pri osobnom stretnutí.

Po návrate domov vydal Anderson zbierku básní v Tlame levovej. Stal sa profesorom na univerzite v Ohiu. Vlani sa dočkal aj finančného odškodnenia. Americký súd prisúdil novinárovi, jeho manželke Madeleine Bassilovej a dcére Sulome, ktorú videl po prvý raz ako šesťročnú, 341 miliónov dolárov odškodného. Zaplatiť by ho mal Irán. Časť z peňazí dostane rodina aj z účtov, ktoré Washington zmrazil Iránu v rámci ekonomických sankcií.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes, v čase medzinárodného boja proti terorizmu, sa na americkom zozname teroristických organizácií ocitol aj Hizballáh, ktorý má na svedomí aj samovražedné útoky na americké úradovne a vojenské základne v Libanone s viac ako 300 mŕtvymi.

V 90. rokoch Hizballáh zanechal terorizmus a sústredil sa na boj proti izraelskej okupácii v južnom Libanone. Od odchodu Izraelčanov z Libanonu v máji 2000 sa ozbrojených akcií dopúšťa len sporadicky.

Zajtra - Zničenie Chrámu Krista Spasiteľa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 769
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 609
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 637
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 611
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 341
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 133
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 254
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu