Smrť Georgea Harrisona – koniec veku nevinnosti?

Nikto pod tridsať by nemohol napísať také táraniny, aké zaplnili anglojazyčné noviny v celom svete po smrti Georgea Harrisona. Vezmime si torontský Globe nad Mail: „V srdci beatlemánie bol hlboký zmysel pre usmievavý, nákazlivý optimizmus, a mal ďaleko .

Nikto pod tridsať by nemohol napísať také táraniny, aké zaplnili anglojazyčné noviny v celom svete po smrti Georgea Harrisona. Vezmime si torontský Globe nad Mail: „V srdci beatlemánie bol hlboký zmysel pre usmievavý, nákazlivý optimizmus, a mal ďaleko od cynickej ustrašenej doby, v ktorej žijeme dnes… Ľudia sú šokovaní, tak ako z vraždy Johna Lennona v roku 1980, kľúčového momentu erózie veku nevinnosti.“

Urobme si krátke cvičenie z historickej komparácie. Vezmime obdobie pätnástich rokov - od prvého víťazstva Beatles v britskom rebríčku Top twenty v roku 1962 po rok 1977, keď Harrisonov rozvod s Patti Boydovou znamenal jeho vlastnú „stratu nevinnosti“ (Boydová ušla s Harrisonovým starým priateľom, gitarovým hrdinom Ericom Claptonom - ten o nej napísal známu skladbu Layla). Porovnajme týchto pätnásť rokov s posledným pätnásťročím. Čo bolo vtedy lepšie a čo horšie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý hit Beatles Love Me Do sa dostal do britského rebríčka v októbri 1962, čo bol mesiac kubánskej raketovej krízy. Bol som vtedy mladým dôstojníkom námorníctva a nespomínam si príliš na nejaký optimizmus alebo nevinnosť. Generácia mojich rodičov vybojovala pre necelým dvadsaťročím najhoršiu vojnu v histórii, a mňa mali zakrátko zabiť v globálnej jadrovej vojne - a to som nemal ani dvadsať.

Potom prišlo zavraždenie prezidenta Kennedyho - 1963, americká vojna vo Vietname - 1964 až 1966, na Blízkom východe vypukla šesťdňová vojna - 1967, Rusi obsadili Československo - 1968, prišla genocída v Biafre, vojna medzi Indiou a Pakistanom a vraždenie v Bangladéši, milióny zabitých červenými gardami v Číne, likvidácia Allendeovej vlády v Chile, My Lai, Watergate, v roku 1973 ďalšia vojna na Blízkom východe, pád Saigonu, zrada Východného Timoru a „Rok nula“ v Kambodži. Nečudo, že sme si všetci šťastne spievali.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnajme to s obdobím 1986 - 2001. Začalo sa prvou úspešnou nenásilnou revolúciou proti diktatúre na svete - na Filipínach - bezprecedentným odmäkom (glasnosť a perestrojka) v starom Sovietskom zväze. Pramienok demokratizácie sa rýchlo zmenil na potopu, revolúcie sa prehnali najprv Áziou, potom v roku 1989 preskočili do Európy a samotnú Moskvu dosiahli v roku 1991. V Južnej Afrike padol apartheid - bez boja. Fenomén nenásilnej demokratickej revolúcie dodnes pokračuje v krajinách takých odlišných, ako je Indonézia a Juhoslávia.

V roku 1986 žili najmenej dve tretiny ľudstva v tyraniách. Dnes žije najmenej toľko obyvateľov Zeme vo viac či menej demokratických krajinách. Mnoho z mladších demokracií je chudobných a ich vlády sú skorumpované, i tak však ide o epochálnu zmenu k lepšiemu. Hrozba globálneho jadrového holokaustu sa jednoducho vytratila a ľudia z vojensko-priemyselných komplexov tohto sveta, ktorí kedysi žili z hlasných obáv zo smrti miliónov (a tichých príprav tohto zabíjania), sa dnes obmedzujú na debaty o marginálnych hrozbách terorizmu a „darebáckych štátov“.

SkryťVypnúť reklamu

Jediná skutočne hrozná vojna za celých pätnásť rokov, čo sa týka obetí, bola iránsko-iracká vojna, skončená v roku 1988. Aj napriek mnohým teroristickým činom nevypukla medzi starými nepriateľmi v arabsko-izraelskej aréne alebo medzi Indiou a Pakistanom nijaká konvenčná vojna. A s výnimkou Afriky (kde zlyhané nervy zahraničných mocností umožnili genocídu a banditizmus v krajinách od Rwandy po Libériu) boli veľké konflikty 90. rokov vcelku drobnými záležitosťami vedenými z relatívne dobrých dôvodov.

Od vojny v Zálive cez bosnianske a kosovské epizódy až po súčasnú kampaň v Afganistane, je tu aspoň náznak legálneho rámca vojen prostredníctvom nejakej formy účasti OSN, a aspoň čiastočná oprávnenosť vojenskej akcie v zmysle obrany medzinárodného práva alebo ľudských práv. (Isteže, vždy sa uplatňuje aj „zákon zmiešaných motívov“).

SkryťVypnúť reklamu

Iste sme sa nenasťahovali do raja, ale v porovnaní so 60. a 70. rokmi - TOTO je vek nevinnosti. Zo všetkých pekných piesní, ktoré napísal George Harrison, mal som vždy najradšej Here Comes The Sun. Mal na mysli, že musí byť lepšie - a je.

Autor: Londýn pre SME(Autor je historikom a publicistom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 748
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 571
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 597
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 572
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 379
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 097
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu