
Američan, ktorý bojoval po boku Talibanu. FOTO - ČTK/AP
Abdul Hamid je mladý muž. Vysoký, chudý a bosý. Je to väzeň Severnej aliancie. Sedí s rukami za chrbtom. Pravú ruku a ľavú nohu má obviazanú. Obe mu postrelili. Tvár má takmer celú pokrytú špinou a čiernym prachom. Veľmi rýchlo je však jasné, že to nie je len ďalší zbitý a vystrašený talibanský bojovník.
Dvadsaťročný Abdul Hamid je Američan, napísal reportér týždenníka Newsweek. Spoločne s kolegom zo CNN ho objavili medzi zajatcami z pevnosti pri Mazáre Šeríf. Talib, ktorý tvrdí, že je Američan. „Študoval som islam v Pakistane a dostal som sa do kontaktu s mnohými ľuďmi z Talibanu,“ povedal CNN mladík, ktorého v Amerike poznali pod menom John Walker. Na islam prestúpil, keď mal šestnásť. Neskôr odišiel do Pakistanu. Pred siedmimi mesiacmi vstúpil do Afganistanu. Tvrdí, že počúval hlas svojho srdca a stal sa bojovníkom svätej vojny.
Amerického taliba z fotografií, ktoré zverejnil Newsweek, spoznala jeho matka. Informáciu potvrdil aj Pentagon. V sobotu previezli Walkera-Hamida do nemocnice v Mazáre Šeríf.
„Nie je to naturalizovaný Američan alebo nespokojný mladý americký Arab rebelujúci proti západnej kultúre. Je to beloch, zdá sa, že vzdelaný a pravdepodobne zo strednej americkej triedy. Konvertoval na islam a prišiel do Afganistanu, aby pomohol Talibanu vybudovať „skutočný islamský štát“,“ napísal Newsweek. Američan dokonca priznal, že útoky z 11. septembra podporoval.
Keďže Walker nerozumel miestnym jazykom, talibovia mu odporučili, aby sa pridal k jednotkám Usámu bin Ládina. Hovorí, že na severe Afganistanu prešiel výcvikom. Potom ho poslali do bojov v Kašmíre, kde pomáhal Pakistancom proti Indom.
Pred pár týždňami ho povolali späť do Afganistanu. Po začiatku amerických operácií bojoval v Kunduze. Spoločne so stovkami ďalších sa po štyroch dňoch bojov vzdal vojakom Severnej aliancie. Tí ho previezli do pevnosti Kaláje Džaundži pri Mazáre Šeríf. Zajatci sa však vzbúrili.
Talibom sa podarilo zobrať vojakom aliancie zbrane a obsadiť pevnosť. Potlačiť vzburu pomáhali aj Američania. A Walkerov krajan - agent CIA Johnny Spann. Podzemie, kde boli vzbúrení väzni, vojaci aliancie nakoniec vytopili. V tom čase mali podľa Walkera vzbúrenci už len jednu pušku, 15 nábojov a jeden granát.
Vojna v Afganistane má ďalší neuveriteľný príbeh. Mnohí sa z neho nevedia spamätať. Najviac šokovaní sú však Walkerovi rodičia. Marilyn Walkerová o ňom hovorí ako o nesmelom, dobrom chlapcovi. Otec je hrdý na to, že sa jeho syn dokázal naučiť po arabsky. Prečo sa však pridal k Usámovi bin Ládinovi, nechápu. „Museli mu vymyť mozog. Bol izolovaný, v Pakistane nepoznal ani dušu a keď ste mladý, ľahko vás oslovia charizmatickí ľudia,“ hovorí Marilyn. Dnes si myslia, že pri ňom budú stáť, aj keď sa dostane pred vojnový tribunál. Ako Američan na strane nepriateľa sa asi vojenskému súdu nevyhne.
(kos)