BRATISLAVA – Vládne pravicové strany v regionálnych voľbách prehrali, ale výsledky volieb interpretujú rôzne. Kresťanskí demokrati sa včera poponáhľali s vyhlásením, že dosiahli lepší výsledok ako strana Mikuláša Dzurindu a svoj volebný zisk vykladajú ako najlepší výsledok slovenskej vládnej strany.
Minister Ján Čarnogurský sa síce obmedzil len na slová o uspokojivom výsledku, zaútočil však na Dzurindovu SDKÚ tvrdením, že argumenty na vznik silnej pravicovej strany, ktoré spomínali zakladatelia SDKÚ, sú smiešne.
Premiér Dzurinda priznal, že nad výsledkami volieb síce nemôže jasať, ale sú zároveň výzvou na spoluprácu pravicových strán.
Predseda KDH Pavol Hrušovský reagoval, že takéto výzvy vyplývajú z „istého nepokoja a neúspechu, ktorý SDKÚ zaznamenala, a sú len odpútavaním pozornosti sympatizantov od hodnotenia výsledkov volieb“. Hrušovský uzavrel tému predvolebnej spolupráce jednoznačne: „Nikdy sa nespojíme s SDKÚ do užšej spolupráce, ktorá aj tak nedáva šancu na znásobenie preferencií po budúcich voľbách. Máme s tým svoje negatívne skúsenosti.“
Výsledky volieb svedčia o tom, že jasným víťazom sa stalo Mečiarovo hnutie. Najúspešnejšou vládnou stranou je Bugárova SMK.
HZDS získalo podľa väčšinového volebného systému zo 401 poslaneckých kresiel v ôsmich krajoch 37 percent mandátov, SMK takmer 21 percent. Na tretej priečke sa umiestnilo KDH s 9 percentami.
Aj keď šéf Smeru Robert Fico tvrdil, že má dôvod na oslavu, jeho strana obsadí len 7 percent kresiel. Dzurindova SDKÚ získala necelých 7 percent a SDĽ Pavla Koncoša 6 percent mandátov. Mimoparlamentná strana ANO obsadí 3 percentá poslaneckých kresiel.
Prezident republiky Rudolf Schuster je presvedčený, že parlamentné voľby nebudú kopírovať regionálne voľby. Mrzí ho nízka účasť voličov. Je mu ľúto, že ľudia hlasovali podľa straníckej príslušnosti a že veľkú šancu nedostali nezávislí kandidáti.
Za župana v Košickom kraji kandidoval aj prezidentov poradca Ján Bílek. Podľa prezidenta sa však už Bílek asi k nemu nevráti.
Viac v rubrike VOĽBY DO VÚC