Pred štyrmi rokmi podal môj manžel žiadosť o rozvod. Súd nás rozviedol a rozhodol zveriť naše deti do opatery otcovi. O zverenie detí do svojej opatery môžem požiadať, keď zmením svoju bytovú situáciu. Proti rozhodnutiu som sa zatiaľ neodvolala. Žijem v podnájme, otec žije s deťmi v byte, ktorý nám pridelili počas manželstva a ktorý sme odkúpili do osobného vlastníctva. Ako mám postupovať, ak chcem, aby sa deti zverili do opatery mne a ako postupovať pri majetkovom vyrovnaní? Eva
V prípade, že sa budete snažiť získať deti do svojej opatery, je to možné dvoma spôsobmi. Buď sa proti rozsudku o rozvode odvoláte, alebo budete rešpektovať uvedený rozsudok a budete sa snažiť o zmenu svojej bytovej situácie. V odvolacom konaní sa môžete snažiť o zverenie detí do opatery. Odvolanie proti rozsudku treba podať do 30 dní odo dňa doručenia, a to na súde, ktorý vo veci rozhodoval.
Pokiaľ ide o majetkové vyrovnanie, platí, že všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva, je v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov (BSM). Pri majetkovom vyrovnaní sa musíte najskôr snažiť dohodnúť sa s bývalým manželom na vyrovnaní spoluvlastníctva. Ak dôjde k vyrovnaniu dohodou, tá sa musí týkať všetkého majetku, ktorý je predmetom BSM, nielen bytu. V takom prípade sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyrovnali. V prípade, že si bývalý manžel nechal po rozvode manželstva niektoré veci zo spoločného majetku, napríklad byt, a k vyrovnaniu ešte nedošlo, neznamená to, že medzi bývalými partnermi bola uzavretá dohoda o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva.
Ak k dohode nedôjde, môžete dať návrh na vyrovnanie na príslušný súd najneskôr do troch rokov od zániku manželstva. V návrhu môžete predložiť súdu svoje požiadavky, môžete napríklad žiadať, aby vám bol byt pridelený, pretože máte naliehavý záujem na tom, aby vám bola zverená výchova detí a aby ste ich vychovávali v čo najlepších podmienkach.
Ak BSM na základe návrhu nebolo vyrovnané rozhodnutím súdu, alebo do troch rokov od zániku manželstva nedošlo k jeho vyrovnaniu dohodou, nastanú účinky vyrovnania zo zákona, ktoré bránia trvaniu nevyrovnaného bezpodielového spoluvlastníctva na neobmedzený čas.
Či už dôjde k vyrovnaniu BSM dohodou, rozhodnutím súdu alebo zo zákona, vždy sa vychádza z toho, že podiely manželov sú rovnaké. Pri vyrovnaní sa ďalej prihliada na rôzne okolnosti, ako sú potreby maloletých detí, miera starostlivosti o deti, o rodinu, spoločnú domácnosť. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo to, čo vynaložil na spoločný majetok zo svojho a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Pri určovaní hodnoty vecí z majetku spoluvlastníctva manželov, teda aj bytu, sa vychádza z ich hodnoty v čase súdneho konania o vyrovnanie BSM, nie teda v čase zániku manželstva.