Maďarsko by malo mať od budúceho týždňa opäť plnohodnotnú vládu. V pondelok prezident Ferenc Mádl oficiálne oznámi, koho poverí zostavením novej vlády. Ak to bude podľa očakávania kandidát súčasnej vládnej koalície Ferenc Gyurcsány, malo by sa už v stredu hlasovať o dôvere novej vláde.
Mádl dal jednoznačne najavo, že chce poveriť Gyurcsánya, až tento týždeň v stredu. Tak to aspoň tvrdil Gyurcsány po prijatí u prezidenta a Mádl jeho slová nepoprel.
Kandidát sociálno-liberálnej koalície je jediný, kto má za sebou parlamentnú väčšinu a tým aj šancu vládu zostaviť. Nikto preto reálne nepredpokladá, že by prezident prišiel s iným menom. Mádlovo dlhé mlčanie a jeho blízky politický a osobný vzťah k lídrovi opozície Viktorovi Orbánovi však až do poslednej chvíle vyvolávali pochybnosti.
Ťažký týždeň
Ak Mádl poverí Gyurcsánya, môže všetko ostatné prebehnúť veľmi rýchlo. Lídri koaličných strán včera oznámili, že sa dohodli na základných otázkach nového vládneho programu, treba už doladiť iba niektoré skôr formálne maličkosti.
Včera kandidát na premiéra predložil program členom vlády, dnes by o ňom malo rokovať vedenie oboch vládnych strán. V pondelok predloží kandidát na premiéra vládny program prezidentovi aj parlamentu. Na debatu o programe by mala stačiť streda a ešte ten istý deň by sa podľa predpokladu malo uskutočniť aj hlasovanie o dôvere novému premiérovi. Ten potom oznámi zloženie novej vlády. (Podľa maďarského ústavného systému rozhoduje parlament iba o osobe premiéra, jednotlivých ministrov neschvaľuje a nemôže ich ani odvolávať.) Vo štvrtok by už Gyurcsány mal parlamentu predložiť návrh rozpočtu na budúci rok.
Program
Predstavitelia koaličných strán odmietajú hovoriť o novom programe pred tým, než ho schvália stranícke grémiá. Podľa informácií z kuloárov definuje nový program šesť prioritných cieľov, ktoré sa v ňom však objavujú skôr na úrovni hesiel, ako návodov na riešenie. Hovorí napríklad o zabezpečení rovnosti šancí, zvýšení investícií či rozvoji vzdelania. Bude posilnená progresívnosť daňového systému, počet pásiem pri dani z príjmu sa zníži z troch na dve, ľudia s priemerným alebo podpriemerným platom budú platiť nižšie dane, ľudia s nadpriemernými platmi naopak prídu o daňové úľavy. Počíta s väčšou decentralizáciou rozpočtových peňazí smerom k miestnym a regionálnym samosprávam.
Podľa kritikov v programe chýba jasná predstava o budúcnosti zdravotníctva a obávajú sa odkladu potrebných reforiem.